Stavebnictví v květnu zlomilo sérii meziměsíčních poklesů

Názor
Vývoj ve stavebnictví zlomil sérii dvou meziměsíčních poklesů. Stavební produkce po 1,9% poklesu z dubna zaznamenala v květnu meziměsíční růst o 0,4 procenta. Mírný nárůst tak částečně navázal na poměrně svižnou dynamiku ze začátku letošního roku.
V květnu došlo k výraznému nárůstu vydaných stavebních povolení, přičemž jejich orientační hodnota v porovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla více než o třetinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Reálný meziroční růst o 3,3 procenta jde stále částečně na vrub nízké srovnávací základny z předchozího roku. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,8 procenta, zatímco pozemní stavitelství evidovalo o trochu vyšší růst o 3,3 procenta.

V květnu nadále došlo k výraznému nárůstu vydaných stavebních povolení (meziměsíčně o 11,9 %), přičemž jejich orientační hodnota v porovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o více než 33 procent. Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 24,1 procenta, což představuje nejvyšší nárůst od roku 2006.

Stavebnictví nicméně bude nadále sužovat strmý nárůst cen vstupních materiálů. Navíc poptávka po stavebních pracích bude také výrazně tlumená vyššími sazbami hypotečních úvěrů. Financování nového bydlení se od začátku roku prodražilo o zhruba 1,25 procentního bodu.

PSALI JSME:
Boom bytové výstavby pokračuje

Vzhledem k přísnějším parametrům na hypoteční úvěry ze strany České národní banky (od letošního dubna, pozn. aut.) a vyšším úrokovým sazbám nejspíše od začátku roku došlo také k tzv. předzásobení, a i proto bychom se mohli vlivem tohoto dočkat značného ochlazení poptávky.

Mimo jiné vysoká inflace daleko převyšující růst příjmů se negativně odrazí v kupní síle domácností. Dražší financování také silně dopadá na investiční apetit firem, kterým se úvěry prodražily nejvíce dle statistik centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví zpomalilo růst, meziměsíčně dokonce klesá. Bytů se staví méně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB