Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky

Názor
Drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí.
Stavebnictví dál trápí nedostatek pracovních sil, proto je nutné zaměstnávat zahraniční dělníky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavební produkce v listopadu loňského roku zaznamenala meziroční růst o dvě procenta. Rostla však pouze produkce v rámci pozemního stavitelství, která se zvýšila o 5,1 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně klesla o čtyři procenta. Počet zahájených bytů v listopadu 2021 meziročně vzrostl o 14,7 procenta. Počet dokončených bytů však klesl o 10,7 procenta.

Stavebnictví dál trápí nedostatek pracovních sil, proto je nutné zaměstnávat zahraniční dělníky. Do budoucna je vhodné podpořit vydávání pracovních víz pro lidi z kulturně příbuzných zemí, která by se prodlužovala pouze v případě spokojenosti zaměstnavatelů.

Stavební úřady v listopadu 2021 vydaly 7 442 stavebních povolení. To bylo o 2,5 procenta více, než o rok dříve. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 52,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 41,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví je „nejvíce nemocným mužem“ české ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby majitelé stavebních firem řádně platili tak by měli domácích pracovníků dost . Dělám občas dozory na tavbách tak vím o čem píši .

  2. Práce na stavbách, to je neskutečná dřina se spousty nucených přesčasů a za mizerné peníze. Donedávna ve stavebních firmách dělali hlavně Ukrajinci. To se ale už změnilo. I ti Ukrajinci jdou radši dělat do Německa, kde dostanou nesrovnatelně větší platy a mají tam i nesrovnatelně lepší pracovní podmínky a taky můžou čekat mnohem lepší jednání od zaměstnavatelů. Nedávno jsem o tom četl článek, možná dokonce zde.

  3. České stavebnictví je jeden velký paradox. Zahraniční dělníci pracují na stavbách,které převážně pořizují zase zahraniční vlastníci. Kde bydlí původní obyvatel tohoto státu? Svépomocí opravuje zděděný dům po předcích většinou ve špatném stavu…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.