Stavebnictví potřebuje zahraniční pracovníky

Názor
Drahé stavební materiály, vysoká cena práce a růst cen pozemků prodražují budování staveb. Vzniká tak tlak na růst cen nových nemovitostí. To v kombinaci se zdražováním hypotečních úvěrů může vést ke snížení zájmu lidí o koupě nových nemovitostí.
Stavebnictví dál trápí nedostatek pracovních sil, proto je nutné zaměstnávat zahraniční dělníky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavební produkce v listopadu loňského roku zaznamenala meziroční růst o dvě procenta. Rostla však pouze produkce v rámci pozemního stavitelství, která se zvýšila o 5,1 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně klesla o čtyři procenta. Počet zahájených bytů v listopadu 2021 meziročně vzrostl o 14,7 procenta. Počet dokončených bytů však klesl o 10,7 procenta.

Stavebnictví dál trápí nedostatek pracovních sil, proto je nutné zaměstnávat zahraniční dělníky. Do budoucna je vhodné podpořit vydávání pracovních víz pro lidi z kulturně příbuzných zemí, která by se prodlužovala pouze v případě spokojenosti zaměstnavatelů.

Stavební úřady v listopadu 2021 vydaly 7 442 stavebních povolení. To bylo o 2,5 procenta více, než o rok dříve. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 52,1 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 41,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví je „nejvíce nemocným mužem“ české ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby majitelé stavebních firem řádně platili tak by měli domácích pracovníků dost . Dělám občas dozory na tavbách tak vím o čem píši .

  2. Práce na stavbách, to je neskutečná dřina se spousty nucených přesčasů a za mizerné peníze. Donedávna ve stavebních firmách dělali hlavně Ukrajinci. To se ale už změnilo. I ti Ukrajinci jdou radši dělat do Německa, kde dostanou nesrovnatelně větší platy a mají tam i nesrovnatelně lepší pracovní podmínky a taky můžou čekat mnohem lepší jednání od zaměstnavatelů. Nedávno jsem o tom četl článek, možná dokonce zde.

  3. České stavebnictví je jeden velký paradox. Zahraniční dělníci pracují na stavbách,které převážně pořizují zase zahraniční vlastníci. Kde bydlí původní obyvatel tohoto státu? Svépomocí opravuje zděděný dům po předcích většinou ve špatném stavu…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.