Stavebnictví se pomalu vzpamatovává z krize, ve druhém čtvrtletí i díky bytové výstavbě rostlo

Názor
České stavebnictví se pomalu vzpamatovává z prodělané koronavirové krize. V červnu už druhý měsíc v řadě rostlo, meziročně o 7,9 procenta. Stavební produkce tak podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v letošním druhém čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 1,7 procenta vyšší. Růst podpořilo hlavně pozemní stavitelství včetně bytové výstavby.
Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji. Ilustrační foto: FAEI.cz

Počet zahájených bytů v celém Česku ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o 25,1 procenta na 11 895 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 10,9 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů dokonce o 60,2 procenta. Počet dokončených bytů ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o deset procent na 7 947 bytů.

Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem už 3157. Na druhé místo se po čase vrátila Praha s 2578 nově zahájenými byty, která na třetí příčku odsunula Jihomoravský kraj (2383 zahájených bytů). Více než tisíc bytů se začalo letos stavět už jen v Jihočeském kraji (1674 bytů) a Moravskoslezském kraji (1209 bytů).

Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 2851 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2405 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (1901 byt).

PSALI JSME:
Nic nejde podle plánu. Stavby se prodražují a realizace trvají déle

Přes tisíc nových bytů dokončily stavební firmy už jen v Moravskoslezském kraji (1116 dokončených bytů) a Plzeňském kraji (1020 dokončených bytů).

České stavebnictví má do dalších období dobře našlápnuto. Bohužel ho ale i nadále budou srážet problémy, které nevyřešilo ani přijetí nového stavebního zákona. Ten sice slibuje výrazné urychlení povolování nových staveb, jeho účinek se však projeví až s větším odstupem.

Do té doby se celý sektor bude muset vypořádat mimo jiné s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil a neustále rostoucí cenou stavebních prací i materiálu. Bez vyřešení těchto překážek si může české stavebnictví o delším a stabilnějším růstu nechat jen zdát.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví a lepší časy? Vyhráno ještě zdaleka není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst cen výrobců opět zrychlil

Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci oproti červnu vzrostly o 1,6 procenta, což překonalo všechny odhady. Naše i tržní očekávání činilo 0,7 procenta. Meziroční tempo zvyšování cen v průmyslu tak zrychlilo na …

Další skok ve výrobních cenách

Růst cen ve výrobě stále zrychluje. Podle dnes zveřejněných dat statistického úřadu se za poslední měsíc zvýšily ceny v průmyslu o 1,6 procenta, v meziročním srovnání jsou tak výše už dokonce o 7,8 procenta. Na vině …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi nepřestali spořit

Když Česká národní banka (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu, zaujaly komerční banky s výjimkou kazašské …