Stavebnictví se pomalu vzpamatovává z krize, ve druhém čtvrtletí i díky bytové výstavbě rostlo

Názor
České stavebnictví se pomalu vzpamatovává z prodělané koronavirové krize. V červnu už druhý měsíc v řadě rostlo, meziročně o 7,9 procenta. Stavební produkce tak podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v letošním druhém čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 1,7 procenta vyšší. Růst podpořilo hlavně pozemní stavitelství včetně bytové výstavby.
Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji. Ilustrační foto: FAEI.cz

Počet zahájených bytů v celém Česku ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o 25,1 procenta na 11 895 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 10,9 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů dokonce o 60,2 procenta. Počet dokončených bytů ve druhém čtvrtletí 2021 meziročně vzrostl o deset procent na 7 947 bytů.

Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, celkem už 3157. Na druhé místo se po čase vrátila Praha s 2578 nově zahájenými byty, která na třetí příčku odsunula Jihomoravský kraj (2383 zahájených bytů). Více než tisíc bytů se začalo letos stavět už jen v Jihočeském kraji (1674 bytů) a Moravskoslezském kraji (1209 bytů).

Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 2851 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2405 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (1901 byt).

PSALI JSME:
Nic nejde podle plánu. Stavby se prodražují a realizace trvají déle

Přes tisíc nových bytů dokončily stavební firmy už jen v Moravskoslezském kraji (1116 dokončených bytů) a Plzeňském kraji (1020 dokončených bytů).

České stavebnictví má do dalších období dobře našlápnuto. Bohužel ho ale i nadále budou srážet problémy, které nevyřešilo ani přijetí nového stavebního zákona. Ten sice slibuje výrazné urychlení povolování nových staveb, jeho účinek se však projeví až s větším odstupem.

Do té doby se celý sektor bude muset vypořádat mimo jiné s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil a neustále rostoucí cenou stavebních prací i materiálu. Bez vyřešení těchto překážek si může české stavebnictví o delším a stabilnějším růstu nechat jen zdát.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví a lepší časy? Vyhráno ještě zdaleka není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.