Stavebnictví se prozatím veze na vlně konjunktury

Názor
Brblat a stěžovat si, je možná lidské, ale Češi jsou v tom přeborníci. Valí se na nás informace, že ve stavebnictví dnes chybí úplně všechno: Na stavební materiály se čeká měsíce, kvalifikovaní lidé nejsou ani v dohledu, chybí pozemky, legislativa…
Stavebnictví se prozatím se veze na vlně konjunktury, ale nikdo neví, jak dlouho tato situace ještě bude trvat. Foto: Pixabay

Přitom stavební firmy jsou vytíženy na 95 procent, projektanti jedou na doraz a veřejné zakázky se soutěží na 104 procenta odhadované ceny. Pokud se však soutěží, protože za současného stavu o tyto zakázky v řádech desítek milionů korun není vlastně ani zájem. Tak se na některé nářky podívejme podrobněji.

Podle expertů se trh letos dočká zpomalení i kvůli byrokratickému fungování stavebních úřadů. V důsledku růstu mezd a cen stavebních materiálů rovněž dojde ke zdražování stavebních prací. Po loňském více než 8% růstu pravděpodobně čeká letos stavební trh mírné zpomalení.

Stavbaři očekávají, že obor ve srovnání s předchozím rokem poroste zhruba 6% tempem, a to zejména kvůli přetrvávajícímu nedostatku pracovních sil. Skutečnost navíc prohlubuje rostoucí zájem po těchto pracovnících sousedním Německu – kde se platí lépe než v tuzemsku.

Zdá se, že některé loňské problémy by za nás mohl vyřešit trh sám. Již nyní se postupně řeší loňské výpadky stavebních materiálů na trhu, protože se výrobci během zimy předzásobili. Nyní spíš přemýšlejí, jestli jim budou stačit dopravní kapacity.

PSALI JSME:
Kdo chce stavět hned, má smůlu

I tak je třeba stavbu plánovat s předstihem. Do stavebnictví totiž přišlo jaro. Nezvykle brzké zvýšení teplot umožňuje zahájit stavební práce dříve, než je obvyklé. Práce na stavbách však mohou zabrzdit nečekané externí vlivy.

Problém přetrvává u některých materiálů, zejména betonových produktů a to kvůli omezení výroby v průběhu zimních měsíců. S otazníkem jsou rovněž dodávky baleného cementu zejména těch výrobců, kteří jsou zaměřeni na export do Německa a Polska.

Už leden byl postižen až polovičním propadem zájmu o hypotéky. Skutečný odraz současného stavu ale uvidíme až v příštím roce, kdy bude trh reagovat na aktuální trendy. Stavby žijí svým cyklem: Mají svá stavební povolení a tyto projekty se budou dalších 18 měsíců dokončovat. Proto není šance se přizpůsobit vnějším okolnostem a tolik diskutovanému vlivu sazeb a potenciálně i přicházející recesi. Ekonomický cyklus však nejde přehlížet. Prozatím se vezeme na vlně konjunktury, ale nikdo neví, jak dlouho tato situace ještě bude trvat.

PSALI JSME:
Stavebnictví proti proudu. Vloni sílilo navzdory útlumu ekonomiky, letos ale výrazně zpomalí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.