
Tahounem meziročního nárůstu říjnové produkce bylo pozemní stavitelství, které si oproti loňskému říjnu polepšilo o 1,2 procenta. Inženýrské stavitelství zaostávalo s meziročním přírůstkem o 0,4 procenta.
Neradostná situace je patrná v oblasti bytové výstavby. V říjnu bylo dokončeno o 0,6 procenta meziročně méně bytů, a to kvůli jejich poklesu o 9,3 procenta meziročně v případě rodinných domů. U bytových domů přišla dobrá zpráva – v říjnu se jich dokončilo o 23,2 procenta více, než před rokem.
Vyhlídky do budoucna ale optimistické nejsou, a to zejména kvůli horšímu a dražšímu přístupu k financování. Počet staveb zahájených bytů v letošním říjnu meziročně propadl o 27,7 procenta, v případě bytových domů o dramatických 56,4 procenta, u rodinných domů o 17 procent.
Celkově počet vydaných stavebních povolení za říjen meziročně klesl o 6,5 procenta, orientační hodnota povolených staveb ale o 11,1 procenta vzrostla. Spíše než o hodnotnější stavby ale jde o dopad zvyšujících se cen stavební produkce – materiálů i stavebních prací.
Stavební produkce ještě letos vzroste, příští rok je s otazníkem. Za prvních deset měsíců letošního roku vzrostl reálný výstup stavebníků o 2,5 procenta. Za celý letošní rok může být výsledek ještě o něco vyšší.
Pro příští rok očekáváme průměrný růst pouze nepatrně nad nulou. Důvodem je zejména recese české ekonomiky na přelomu letošního a příštího roku a obecná nejistota nenahrávající investičním akcím.
I ve stavebním sektoru se projevuje napjatost na trhu práce. Oproti loňskému říjnu se zaměstnanost ve stavebnictví zvedla o jedno procento. Průměrná hrubá měsíční mzda stavebníků se v říjnu meziročně zvýšila o 11,3 procenta.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)