Stavebnictví v černých číslech

Názor
Aktuálně zveřejněná data Českého statistického úřadu o stavební výrobě naznačují, že se tomuto odvětví ve druhém čtvrtletí letošního roku dařilo. V červnu opět rostla výstavba v rámci pozemního i inženýrského stavitelství, v útlumu tak pokračovala pouze výstavba nových bytů.
Letošním výsledkem stavebnictví bude nejspíš kladná nula. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Produkce celého stavebnictví se v reálném vyjádření vrátila na úroveň roku 2019. V inženýrském stavitelství, které žije především z veřejných zakázek, byla vyšší ve srovnání s průměrným měsícem posledního předcovidového roku o 6,5 procenta.

V pozemním stavitelství, které se věnuje výstavbě domů a komerčních nemovitostí je stále pod touto úrovní. Vzhledem k redukovaným plánům developerů nejsou nižší výsledky této části odvětví až takovým překvapením. Rostoucí korunové a zvláště pak eurové úrokové sazby zasahují do rentability nových projektů, takže nabádají k vyšší obezřetnosti.

PSALI JSME:
Stavebnictví v posledních dvou měsících ožilo, žádná sláva to ovšem není

Bytová výstavba nepřekvapivě dál klesá. Trend jejího zpomalování je patrný už od loňského jara, kdy investoři začali brzdit ve svých plánech v důsledku zhoršujícího se vývoje ekonomiky i vysokých cen stavebních materiálů. To nepochybně stabilizuje celý trh a vytvoří i tlak na zlevnění vstupů.

Letošním výsledkem stavebnictví bude nejspíš kladná nula. S ohledem na předchozí recesi a následnou stagnaci hospodářství to vlastně může být ještě docela dobrý výsledek. Zajistit ho může další přísun peněz do projektů financovaných z fondů EU vč. tzv. fondu obnovy.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen stavebních prací i materiálu brzdí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.