Stavebnictví v Česku se vyvíjí ode zdi ke zdi

Analýza
Stavebnictví loni mělo nejlepší rok od úderu světové finanční krize před více než deseti lety, jak vyplývá z čerstvých údajů Českého statistického úřadu. Jenže stavební trh v Česku se v posledních letech vyvíjí „ode zdi ke zdi“, upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
V roce 2019 došlo k reálnému meziročnímu růstu stavební produkce o 2,3 procenta. K růstu přispělo pozemní i inženýrské stavitelství. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Po pokrizových, hubených letech, která skončila vlastně teprve v roce 2016, rychle přišla léta tučná, dá se říci až přetučnělá. Stejně jako organismus, který si během hubených let zvykne jen na malý přísun potravy, nemá kapacitu vstřebat „nášup“ let přetučnělých, nedisponuje ani tuzemské stavebnictví kapacitou absorbovat nynější nárůst poptávky,“ vysvětluje ekonom.

Kapacitní omezení podle Kovandy plyne z toho, že během oněch hubených let odešla z byznysu řada stavebních firem. Snížily se také početní stavy zaměstnanců ve stavebnictví. Na přehřátém trhu práce a v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti, dokresluje ekonom, je pro stavební firmy obtížné získávat nové vhodné zaměstnance, což samozřejmě kapacitní omezení stavební produkce jen utužuje.

„Kapacitní omezení také může do značné míry za to, že loni stavební výroba přidala jen necelou třetinu toho, co v roce 2018. Za celý rok 2019 rostla tempem 2,4 procenta, zatímco v roce 2018 činilo tempo 9,2 %,“ připomíná Kovanda.

To potvrzuje i Michal Jurka, prezident Skanska Central Europe, podle nějž na trhu ubylo extrémních výkyvů a po letech velké recese a následného překotného růstu z malé základny se nabídka a poptávka přibližují: „Stále ale trvá nedostatek subdodavatelských kapacit a kvalitních lidí. Podstatné jsou také zvyšující se ceny materiálů. Zásadní vliv má stále objem financí na výstavbu infrastruktury a rychlost povolování staveb.“

Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities, má za to, že právě byrokratická zátěž zůstává největším problémem českého stavebnictví. „České stavební úřady jsou dle mezinárodního srovnání jedny z nejhorších v rámci Evropské unie. Proces vydávání nových stavebních povolení je zbytečně složitý a brání rychlejšímu rozvoji českých měst,“ dodává ekonom.

Podle Petra Dufka, analytika ČSOB, vyhlídky tuzemského stavebnictví zůstávají příznivé i pro nejbližší měsíce. „Statistiky nových zakázek však dávají tušit, že se tempo jeho růstu stabilizuje a nejspíše i zpomalí. Počty zakázek sice klesají, nicméně jejich cena roste. Zčásti proto, že ceny stavebních prací a materiálů stále velmi svižně narůstají, částečně proto, že jde nejspíše o větší zakázky. Nových zakázek je sice méně, avšak zásoba těch nedokončených narůstá, takže o práci stavební firmy rozhodně nepřicházejí a jejich hlavní starostí zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,“ uzavírá analytik.

PSALI JSME:
Stavebnictví má za sebou úspěšný rok. Bytová výstavba i přesto stále pokulhává

×
  1. Otázka kritiky stavebních úřadů je problematická, protože mnohdy brání, naprosto neadekvátním snahám developerů o zastavění celého světa a přilehlých galaxií. Urchlení stavebního řázení je spíš v rukách těch, kteří o něj žádají, v případě, že se jedná o bezproblémový stavební záměr, není povolovací proces extrémní.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru