Stavebnictví zůstává i nadále v útlumu

Názor
Stavební produkce vzrostla v září meziměsíčně o 0,4 procenta po předchozím růstu o 0,2 procenta. Přestože se její dynamika nepatrně zvýšila, zůstává i nadále výrazně utlumená, a to i s ohledem na stále nízkou srovnávací základnu. Hlavně ta je důvodem, proč v meziročním vyjádření stavebnictví v září rostlo o 2,2 procenta.
Ve stavebnictví jsme doposud neviděli významnější odražení ode dna, jak tomu bylo v převážné části ostatních odvětví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco pozemní stavitelství rostlo svižnějším meziměsíčním tempem o 1,5 procenta, inženýrské stavitelství pokračovalo ve výrazném meziměsíčním poklesu o 2,4 procenta. Významným hybatelem produkce inženýrského stavitelství jsou přitom vládní investice, jejichž realizace letos vázne.

Ve stavebnictví jsme doposud neviděli významnější odražení ode dna, jak tomu bylo v převážné části ostatních odvětví. Vliv mohla mít v důsledku pandemie zvýšená míra nejistoty, téměř nefungující stavební úřady, které ještě více zbrzdily již tak zdlouhavé povolování staveb, chybějící zahraniční dělníci, a v neposlední řadě aktuálně pozorovaný strmý růst cen stavebních materiálů. Ty, nejen že jsou výrazně dražší, v některých případech ale schází úplně.

PSALI JSME:
Prudké zdražování je překážkou pro dokončování staveb

Slavně se nevyvíjel ani počet nově vydaných stavebních povolení. Ten totiž po výrazném předchozím nárůstu meziměsíčně o 7,2 procenta v září klesl o 8,2 procenta. Meziročně byl vyšší o jedno procento, s ohledem na již zmíněnou nízkou srovnávací základu však rozhodně nelze považovat tento výsledek za uspokojivý.

Z hlediska řešení stále více akutního nedostatku bydlení je alespoň dobrou zprávou rychle rostoucí počet nově zahájených bytů. Ten se v září zvýšil meziročně o 57,3 procenta. I s ohledem na toto výrazné číslo však bude zřejmě nabídka bydlení i nadále zaostávat za silnou poptávkou po něm.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví v srpnu meziměsíčně stagnovalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.