Štítky na spotřebičích se změní. Ani ty nejúspornější nebudou na čas v „Áčku“

Energetické štítky existují už čtvrt století. Od března příštího roku se ale změní a některé elektrospotřebiče pro domácnosti budou označeny novými. Proces má několik fází. A nově po přechodnou dobu i ty nejúspornější současné spotřebiče nebudou mít to nejlepší označení – „Áčko“.
Nový energetický štítek bude platný od začátku března příštího roku například pro pračky a kombinované pračky se sušičkami. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Při uvedení nových štítků nebude ze začátku na trhu žádný produkt v nejvyšší třídě A. Ale nebude to znamenat, že by se zhoršila energetická účinnost výrobků. Dnešní nejúčinnější výrobky ze třídy A+++ budou sice nově zařazeny do nižší třídy (B až D), ale pouze proto, aby byl umožněn další vývoj účinnějších výrobků a jejich inovace, které tak budou následně kategorizovány do třídy A,“ vysvětluje Vladimír Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.

Nově štítek obsahuje jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny typy a modely v daných skupinách výrobků.

Zmizí tedy označení s jedním až třemi „+“ přidávané k třídě A.

Novinkou, která se objeví na novém štítku, bude QR kód.

Jeho prostřednictvím bude možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL, která umožní snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku.

Celý proces přechodu na nové štítky bude mít několik fází. Nejprve, od 1. listopadu letošního roku budou výrobci do balení výrobku přikládat jak současný štítek, platný do 28. února 2021, tak nový, platný od 1. března 2021, a to z důvodu snazšího přeštítkování na prodejnách. Následně, od 1. března 2021, bude u výše vyjmenovaných výrobků uvedených na trh EU dodáván v balení pouze štítek nový.

Původní (vlevo) a nový energetický štítek (vpravo)

Další fází bude samotné přeštítkování výrobků v kamenných a internetových obchodech. Na to je legislativně vyhrazeno 14 pracovních dnů, od 1. do 18. března 2021. Během této doby musí obchodníci v prodejnách a na internetových obchodech nahradit staré štítky novými, přičemž výrobek smí být v tomto přechodném období označen pouze jedním typem štítku, buď ještě starým, nebo již novým štítkem.

„V kategorii zobrazovací elektroniky bude nově energetický štítek dodáván také k monitorům a displejům,“ dodal Michal Mazal z Asociace spotřební elektroniky.

PSALI JSME:
Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Zavřít reklamu ×
  1. Kdyby označili třídy v opačném pořadí (tedy A nejhorší třída, B lepší…), pak by nemuseli nic měnit a v případě potřeby by stačilo jen přidat nové písmeno. Kdo ví, jak dlouho nové značení vydrží, než se zase začnou přidávat plusy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.