
Studie, jejímž zadavatelem je společnost Philip Morris International (PMI) a kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, zjistila, že jen v samotné EU bylo spotřebováno 35,8 miliardy nelegálních cigaret, což představuje odhadovanou ztrátu daňových výnosů ve výši 11,3 miliardy eur.
Nejzávažnějším zjištěním je, že pokračuje růst spotřeby padělků, který dosáhl dosud nejvyšší zaznamenané úrovně (13,1 miliardy kusů, tj. 3 % celkové spotřeby, pozn. red.). Většina padělaných výrobků (61,5 %) byla spotřebována ve Francii, k mírnému nárůstu spotřeby nelegálních cigaret došlo i v České republice.
Výsledky studie ukazují, že rostoucí podíl spotřeby nelegálních cigaret v EU vedle finančních ztrát výrazně oslabuje pozici národních vlád v oblasti kontroly tabáku. Nesprávně nastavená regulace místo snižování počtu kuřáků přispívá ke každoročnímu nárůstu nelegálního prodeje a i celkové spotřeby cigaret.
Nejen spotřeba, ale také výroba a distribuce padělaných cigaret v rámci hranic EU v loňském roce vzrostla, přičemž zločinecké organizace svou činnost soustřeďují na členské státy EU s vyšším daňovým zatížením a vyššími cenami. Státy, jako Belgie, Dánsko, Francie nebo Německo, tak zažívají rostoucí počet záchytů padělků i zátahů na nelegální továrny.
„Tradiční postupy pro kontrolu tabáku zkrátka nestačí. Agresivní daňové politiky, zákazy a chybějící prevence ve státech jako jsou Francie a Belgie prospívají pouze pachatelům trestné činnosti a dospělé kuřáky vytlačují směrem k černému trhu,“ uvedl Grégoire Verdeaux, senior viceprezident pro vnější vztahy společnosti PMI.
V České republice, stejně jako ve většině zemí EU, došlo sice k poklesu celkové spotřeby cigaret, ale spotřeba nelegálních cigaret mírně vzrostla na odhadovaných 490 milionů kusů, což představuje podíl 3,7 procenta na celkové spotřebě. České republice tak jen v loňském roce tak unikly více než 2,3 miliardy korun příjmů státního rozpočtu, o 450 milionů více než v roce 2021.
Ilustrační foto: Depositphotos.com