Česko přestřelilo daň na tabák

O 10,78 miliardy korun za očekáváním loni zaostal výběr tuzemské spotřební daně z tabáku. Státní rozpočet z ní inkasoval 56,22 miliardy korun. Tedy přesně stejně, jako před čtyřmi lety, jenže sazba daně mezitím vzrostla o třetinu. Vyplynulo to z Analýzy spotřební daně z tabákových výrobků v ČR a na evropské úrovni publikované minulý týden Katedrou hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE.
Porovnání cen cigaret v ČR a v zahraničí. Zdroj: Analýza spotřební daně z tabákových výrobků v ČR

Do roku 2018 výnos lineárně rostl až na úroveň 58,81 miliardy korun, avšak od roku 2018 výběr kolísá a trendově se snižuje s ročním průměrem 57,21 miliardy korun. Tuzemská spotřeba tabákových výrobků přitom neklesla, ale přesunula se do méně zdaněných kategorií a k nákupům polských a slovenských výrobků.

„Zatímco sazba daně vzrostla za čtyři roky o třetinu, příjem státu z ní nestoupl ani o korunu,“ shrnuje autor analýzy ekonom Štěpán Křeček. Příčinu je podle něj třeba hledat v rychlém růstu cen zejména u cigaret, který byl způsoben příliš vysokým zvýšením sazby spotřební daně v příliš krátkém čase.

„Rovněž došlo k podstatné změně vnitřní struktury sazeb spotřební daně na jednotlivé tabákové výrobky, což vedlo k následnému růstu popularity levnějších tabákových produktů, zejména zahřívaného tabáku,“ vysvětluje ekonom.

Celková velikost legálního trhu s tabákovými výrobky v České republice se zmenšuje. Největší pokles se týká cigaret, jejichž prodeje lineárně klesají v průměru o 1,7 miliardy cigaret ročně (o 24,4 % během tří let, pozn. aut.). Ostatní kategorie tabákových výrobků rostou, tento růst však nepokrývá pokles u cigaret.

„Historicky platilo,“ říká Křeček, „že až třetinu cigaret prodaných v České republice nakoupili přímo na hranicích spotřebitelé z Německa a Rakouska. Nabízí se vysvětlit pokles prodejů na hranicích cestovními omezeními v důsledku pandemie. Ale dlouhodobé trendy očištěné o sezónní výkyvy potvrzují, že skutečným důvodem je odstranění cenové atraktivity tabákových výrobků v ČR.“

V roce 2019 kleslo množství cigaret oproti předchozímu roku o 2,1 miliardy kusů, ačkoliv data nebyla ovlivněna pandemií. V roce 2021 pak množství kleslo o 1,7 miliardy kusů oproti roku 2020, přičemž v loňském roce byla cestovní omezení méně striktní, než ihned po propuknutí pandemie v roce 2020.

„Cenová výhoda oproti Německu je na české straně hranic jen 12 korun na krabičce cigaret. To je úspora 240 korun při koupi dvou kartonů. Stejnou částku však Němci utratí za pohonné hmoty, které spotřebují jízdou z Drážďan do českého pohraničí a zpět,“ upozorňuje Štěpán Křeček.

A dodává další příklad: „Spotřebitelé z Rakouska dnes nákupem v Česku ušetří nejvýše osm korun u nejlevnějších krabiček cigaret. Pokud si však doma koupí velké balení prémiových značek, pak nákup v Rakousku vyjde levněji, než v České republice.“

Extrémní je pak podle autora analýzy rozdíl v ceně ve srovnání s Polskem. Nejlevnější legální cigarety v Polsku stojí polovinu toho, co v České republice. Balení prémiových cigaret je v Polsku levnější o 37 korun. Podobně na Slovensku, kde je cena nižší oproti České republice zhruba o 20 procent. „A netřeba připomínat, že kuřáci z Německa a z Rakouska mohou stejně snadno jako do Česka vyrazit na nákupy právě do Polska, respektive na Slovensko, kde ušetří více,“ uvádí ekonom.

Jestliže ještě před několika lety platilo, že z německého a z rakouského širokého pohraničí se jezdí cigarety nakupovat do Česka, pak tato cenová výhoda podle Křečka dnes již prakticky neexistuje. Naopak spotřebitelé z Česka se učí jezdit nakupovat cigarety, i další sortiment, do Polska a v menší míře také na Slovensko.

„Tyto problémy se v následujících letech ještě prohloubí, protože jak již předchozí Sněmovna schválila, v Česku letos stoupne daňová zátěž na cigarety o čtyři koruny a o další čtyři koruny v roce příštím. Naproti tomu v Německu se očekává zvýšení daňové zátěže o 2,5 koruny a v Rakousku o 1,5 koruny,“ predikuje Štěpán Křeček.

Pro rok 2020 bylo v Česku rozhodnuto zvýšit všechny složky spotřební daně o deset procent, a to včetně procentní složky daně z 27 na 30 procent. „Tím však daňová zátěž cigaret vzrostla o bezmála 20 procent. Je to proto, že výše spotřební daně se u cigaret počítá z celkové maloobchodní ceny – tedy z ceny, ve které už je započtená jak DPH, tak i spotřební daň. Spotřební daň na cigarety se počítá naprosto odlišně od jiných daní,“ vysvětluje ekonom.

Právě o deset procent se však, upozorňuje, zvýšila i minimální sazba daně na cigarety. A právě od ní se odvozuje i výše daně na ostatní tabákové výrobky. „Jestliže tedy daňová zátěž na cigarety vzrostla o bezmála 20 procent a na ostatní tabákové výrobky jen o deset procent, významně to prohloubilo cenové rozdíly mezi nimi,“ podtrhuje Křeček.

Navíc se podle něj zvýšilo i rozpětí cen cigaret, protože do té doby nejlevější cigarety musely pro promítnutí nové daňové zátěže zdražit jen o devět korun, zatímco ostatní cigarety o 12 až 14 korun. „Po této úpravě totiž minimální daň přestala plnit svou funkci, protože se již nevztahuje na žádné cigarety na trhu, ani na ty nejlevnější,“ myslí si ekonom. „Pokud by byla minimální sazba daně nastavena na adekvátní výši k vážené průměrné ceně cigaret po změně sazeb, stoupl by jen v roce 2020 výnos daně o 0,8 miliardy korun,“ dodává autor analýzy.

Specifikem je pak podle Štěpána Křečka zdanění zahřívaných cigaret, které jsou nyní zdaněny na úrovní 20 až 25 procent daně z klasických cigaret. Vloni jejich množství na trhu dosáhlo 2,3 miliardy kusů, což byl nárůst o 40 procent oproti roku 2020. Rozdíl v odvodu daně mezi tradičními a zahřívanými cigaretami u tohoto počtu kusů představuje zhruba šest miliard korun.

„Jestliže ministerstvo financí shledává důvody pro nižší než očekáváný výběr spotřební daně v cestovních omezeních, ve výkyvech v odběru tabákových nálepek při změnách sazby daně a v kolísání plateb vysokých částek daně na přelomu let, pak je třeba dodat, že bazální důvody objasněné v představené analýze nejsou s argumentací ministerstva v rozporu,“ vysvětluje autor analýzy.

Naopak, vzhledem k tomu že Česká republika používá vysoce nestandardní způsob výběru spotřební daně s platbou navázanou na moment odběru kolků, a ne na moment prodeje tabákových výrobků, neexistuje robustní datová základna umožňující realizovat daňovou politiku, která umí dostatečně pružně reagovat na dynamicky vyvíjející se trh a včas předcházet možným negativním dopadům změn nastavení daně.

„Analýzu trendů, která odfiltruje ministerstvem uváděné okamžité vlivy, je proto možné uskutečnit až s poměrně výrazným časovým odstupem,“ domnívá se Křeček a připomíná, že během českého předsednictví EU budou velmi pravděpodobně probíhat nejdůležitější fáze jednání o úpravě evropské směrnice o zdanění tabákových výroků: „V této době tak ČR bude mít silný vliv na její finální podobu.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 36
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Pavel

  Celý problém je v nedostatečném zdanění zahřívaného tabáku (do kterého se postupně přesouvá spotřeba), které si prolobovali tabákáři. A na tom se teď nic moc nezmění, protože pan ministr financí byl v minulých obdobích jeden z hlavních lobistů této vlivové skupiny. Nadpisu o přestřelené dani se opravdu musím smát, hezky se pan „ekonom“ snaží, tabákáři ho určitě pochválí.

  • jiri555

   Neni to pravda . Nahrivanz tabak je naopak zdanen daleko vice nez v Evrope. Cely clanek smeruje k teto diskuzi ZDRAZIT IQOS a ostatni nahrivane tabakove vyrobky. Je to nesmysl podobny alkoholove prohibici v USA. Nej podprite kriminalitu, cernz trh a nic navic se nevybere. Ve Spanelsku, Francii koupite IQOS za cenu v prepoctu okolo 80Kc u nas po zdaneni 116 i vice Kc.

  • ales

   Není to problém nízkého zdanění čehokoliv, je to v tom, že a) všechny daně kolem tabáku se pohybují v blízkosti stacionárního bodu Lafferovy křivky, b) příslušní zaměstnanci MF kteří mají tuhle daň na starosti nikdy o Lafferově křivce neslyšeli, nebo ji považují za nedostatečně sluníčkovou, než aby ji brali v potaz.

 2. Prokop

  Spousta lidí si balí cigarety z polského tabáku. Kvalita mizerná, dopady na zdraví a tím i na výdaje v zdravotnictví značné. Hlavně, že rostou daně na cigarety- výsledek viz článek výše.

 3. jiri555

  Ohledně nahřívaného tabáku – nákup ve Španělsku v listopadu 2021 kartonu HEETS – klasických 10 krabiček po 20 kusech náplní – 29 Eur – cca 750 korun.
  V Čechách stojí 1100 Korun – o více než třetinu dražší!!!!!! Máme ve srovnáním s Evropou obrovské zatížení i na IQOS nahřávaný tabák.

 4. Petr

  Nevidím na tom nic špatnýho, některý to přinutí přestat nedo aspoň omezit. Jen ať se to zdaní, klidně ještě víc. Sám jsem před lety přestal, sice ne kvůli ceně, ale je to to nejlepší co může kuřák udělat. Přestat kouřit a radši místo dvou krabiček koupit kvalitní jídlo. Tolik kuřáckách rodičů co znám si radši koupí cigára a dětem párky s rohlíkem nebo kolínka s nejlevnějším kečupem.

 5. cerny

  spousta čísel, ale kolik je daň na jedné krabičce, což by bylo velmi všeříkající anebo kolik procent z ceny dělá daň to jste zamlžili

  • Vlasta

   Marlboro – cena 144Kč : z toho má stát 107,59Kč /DPH+ spotřební dan/. Výrobce 25Kč, distributor+prodejce 11,41Kč . Jedná se o jednu krabičku 20ks.
   Nedávno to bylo uvedeno v novinách.

 6. Majkl

  Praštil jsem s tím hnojem !!!! To už není ten kvalitní tabák , co býval … Třeba Sparty dnes
  hnus …

  • Pavel

   Svatá pravda…Si pamatuju, že když stály Sparty ještě 14 Kčs (kouřit jsem začal cca 14 dní po zdražení z 8 Kčs) tak jsem kouřil jednu cigaretu cca 6-7 minut. Dnes bych takhle vykouřil 2 až 3… Ještě že už nekouřím, fakt do toho cpou kdoví co…

 7. Jirka

  Daně prakticky ze všeho. To není jen o tabáku. Pokud stát v podstatě nic nevlastní, příjmy jsou minimální.
  A jenom z našich daní se to utáhnout nedá …

 8. Kristián

  Tak tady není cílem vybrat peníze, ale odradit lidi od nákupu. Když se to daří, tak jen dobře. Ještě bych to hned letos zvednul tak o 30%.

 9. Mirek

  Teprve včera jsem si při nákupu v Lidlu všiml,že dvacítka cigaret stojí 116 Kč.Hned jsem si vzpomněl na 60.léta minulého století,kdy stála desítka cigaret kolem 2 Kč.Místo toho,abyste byli rádi,že lidé méně kouří,tak nad tím pláčete.No,je u nás kvůli vysokým daním draho/benzín,plyn,elektřina,potraviny,prostě vše/.Jen počkejte,až lidé začnou jezdit do Polska pro potraviny,které mají být od února bez daně.K tomu benzín o 4 Kč na litr levnější.

 10. Petr

  Já kouřím od 8 let 30 denně a je mi 70 let,jsem zdravý jako ryba ,tak co vy na to,mladšímu teču jako nic.

 11. Pavel Pajkrt

  O 10,78 miliardy korun za očekáváním loni zaostal výběr tuzemské spotřební daně z tabáku.
  Odbornice Umaštěná Dlužena von Bankrot……

 12. Petr

  Větší problém než nějaký tabák je vysoká cena potravin a energií……..Bez cigaret lze žít. Bez jídla ne!

 13. Jindřich

  Ale to byl přece účel, aby lidé přestali kouřit! Takže to je ten správný trend a výsledek, nebo ne?! Podle všeho přece bude ten nejlepší výsledek, když z tabákových výrobků bude příjem do státního rozpočtu 0 Kč! a podobně to nejspíše dopadne i s alkoholem!!!

 14. Jaromir

  Dnes, nákup PL krabička cigaret 12,5 zl cca 69 kč
  Obchod skoro kompletně vybrany.. Odpověd prodavačky
  Czesi wykupili.. Bohužel pro naší ekonomiku špatně..
  Již tam nakupuji vše..

 15. Vlado

  Zákaz reklamy, zákaz kouření v restauracích, veřejných budovách a MHD, krabička cigaret plná odpudivých obrázků. To byl přece cíl, odradit kupující od nákupu tabákových výrobků a tak chránit zdraví své i ostatních. Tak proč tolik nářku, ze státní rozpočet chudne, i když spotřební daň roste jak zdivočelá.

 16. Petr

  V Česku není jediný ekonom…..Tak jen podporujeme Polsko,které je úplně někde jinde. O Maďarsku co nakupuje zemní plyn 5x levněji než zbytek Evropy ani psát nebudu!

 17. Jose

  Je to jasné vyšší zdanění funguje jen ve zcela uzavřených ekonomikách. V otevřené ekonomice má zpravidla dlouhodobě opačný efekt. Je to tím, že stát místo odborníků řídí hloupá nemehla.

 18. stepan

  Normální cena za krabičku cigaret by měla být 250Kč a část ceny by měla jít do zdravotnictví. Je víceméně známo , že většina kuřáků trpí astmatem a jinými těžkými nemocemi. Takže ať přispějí více do zdravotnictví.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB