Svět se bojí krize. Výnosy z vládních dluhopisů padají

Názor
Těžko si v posledních deseti letech vybavit dobu, kdy různé ekonomické ukazatele signalizovaly tak jednotně závažný světový hospodářský útlum jako právě teď. Tak například výnos třicetiletého amerického dluhopisu dnes spadl do blízkosti svého historického minima, aktuálně činí 2,165 procenta. Přitom ještě začátkem tohoto měsíce byl výnos zhruba o patnáct procent výše, když přesahoval 2,5 procenta. Takový sešup během tak krátkého časového úseku je ojedinělý.
Výnos třicetiletého amerického dluhopisu dnes spadl do blízkosti svého historického minima. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dochází ke zplošťování výnosových křivek. Nejen v USA. V Německu rozdíl ve výnosu třicetiletého a dvouletého tamního vládního dluhopisu klesl na nejnižší úroveň od světové finanční krize před více než deseti lety. Třicetiletý německý vládní dluhopis se letos 2. srpna poprvé v dějinách ocitl v záporném pásmu. Výnos dvouletého německého dluhopisu je v záporném pásmu soustavně od roku 2014.

A výnos z českého desetiletého vládního dluhopisu se dnes poprvé od roku 2017 ocitl pod úrovní jednoho procenta.

Pokles výnosů dluhopisů je způsoben obavou mezinárodních investorů ze závažného globálního hospodářského útlumu, nejhoršího od zmíněné finanční krize. Tuto obavu dokumentuje také třeba dnešní růst ceny zlata nad úroveň 1500 dolarů za troyskou unci, kde se cena drahého kovu ocitá poprvé od roku 2013.

PSALI JSME:
Zlato pokořilo hranici 1 500 dolarů za troyskou unci

Investoři se obávají zejména prohloubení obchodní války mezi USA a Čínou, k němuž by se mohlo přidat i zápolení dvou nejsilnějších ekonomik v oblasti měnové, takzvaná měnová válka.

Oběťmi možné měnové války mezi USA a Čínou budou i Evropa a Japonsko. To proto, že centrální banky eurozóny a Japonska už nemají příliš kam své základní úrokové sazby snižovat. Jinými slovy, měnová válka je zastihne přinejlepším jen velmi slabě vyzbrojené.

Jestliže se Peking s Washingtonem budou přetahovat v tom, kdo si více oslabí svoji měnu, měnově-politická stimulační opatření v eurozóně nebo Japonsku budou prakticky neúčinná. To kromě jiného značí další úder německému průmyslu. Ten je silně závislý na odbytu v ne-eurovém zahraničí, v prvé řadě právě v Číně.

Pokud však bude euro vůči dolaru nebo renminbi kvůli obchodní a měnové válce zpevňovat, německá exportní mašina dále zpomalí, neboť na vývozních trzích nebude její produkce tak konkurenceschopná. Zpomalení německého průmyslu a exportu znamená to samé v bleděmodrém pro průmysl a export český, které jsou na tom německém subdodavatelsky notně závislé.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německá ekonomika se dostává do vážných problémů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Analýza
Zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru už propustila některé své zaměstnance. Rovněž se snižují platy a další benefity. Ukázal to aktuální průzkum personálně poradenské společnosti Randstad. Podle černých scénářů by už v létě nebo na podzim mohlo být bez práce až deset procent obyvatel.
Rolovat nahoru