Světlo do každé dědiny. Před 60 lety se dokončila elektrifikace Československa

V září 1960 se tehdejší Československá socialistická republika stala teprve pátým státem na světě, který kompletně dokončil elektrifikaci obcí. Trvalo to více než 40 let, jako poslední se připojila Zlatá Baňa na východním Slovensku.
S celkovou elektrifikací někdejšího Československa se začalo v roce 1919. Do vzniku republiky měla přístup k elektřině asi jen třetina obyvatel českých zemí a na Slovensku pouze dvě procenta. Foto: ČEZ

Jak zpívá Zdeněk Svěrák v písni Elektrický valčík: „Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud. Střídavý, střídavý, silný elektrický proud.“ Ve Zlaté Bani na Prešovsku to v září 1960 skutečně slavný den byl. Právě zde byla dokončená komplexní elektrifikace tehdejšího Československa. Proud byl zaveden do všech měst a vsí v republice. „Připojení poslední československé obce Zlatá Baňa se tak stalo příležitostí k celostátním oslavám,“ říká Alice Horáková, mluvčí skupiny ČEZ.

Dobový filmový týdeník nezapomněl ve svém příspěvku připomenout také to, že Zlatá Baňa byla za druhé světové války rovněž významným místem partyzánského odboje – ves byla nacisty do posledního domu vypálená. „Zlatá Baňa na východních Slovensku se už podruhé zapíše do historie,“ oznamuje komentář ve filmovém záznamu. „V minulosti svou povstaleckou tradicí, dnes tím, že to byla poslední obec v republice, do které jsme zavedli elektřinu.“

Ve snímku jsou vidět technici při dokončovacích pracích a pak dva školáci u stolu s petrolejovou lampou. Komentář pokračuje: „Staré petrolejky se zachovají už jen v kresbách dětí. Dnem, kdy se v domcích vedle cesty rozzářilo světlo, zařadila se naše republika mezi nejvyspělejší země v elektrifikaci.“

V září 1960 byla dokončena komplexní elektrifikace tehdejšího Československa. Proud byl zaveden do všech měst a vsí v republice. Foto: ČEZ

Pátí na světě

Tentokrát skutečně nešlo o žádnou komunisticko-budovatelskou propagandu. Československo skutečně patřilo v elektrofikaci mezi světovou špičku, oficiálně byla teprve pátou zemí na světě, kde byla komplexní elektrifikace dokončena. To ovšem neznamenalo, že by funkční zásuvky měla každá budova v zemi. Vedení bylo třeba natáhnout ještě do stovek samot a malých osad. Ostatně i dnes nejsou k proudu připojeny mnohé chaty, a jejich majitelům to tak dokonce vyhovuje.

Československo od počátku patřilo v této oblasti mezi premianty. Vždyť například první „velká“ elektrárna byla zásluhou Františka Křižíka spuštěna na pražském Žižkově na konci roku 1889. Už dříve přitom vznikaly v českých zemích první elektrické soustavy složené z dynama, vodičů a obloukových lamp nebo žárovek. Elektrické osvětlení měla například tkalcovna v Moravské Třebové, cukrovar v Židlochovicích nebo Měšťanský pivovar v Plzni. Veřejné prostranství osvětlovala elektřina v Písku, Pardubicích nebo Jindřichově Hradci.

Do vzniku samostatného Československa v roce 1918 měla přístup k elektřině asi jen třetina obyvatel českých zemí a na Slovensku dokonce jenom dvě procenta. Zásadní změnu přinesl v roce 1919 zákon o všeobecné elektrifikaci, který na tyto účely vyčlenil na deset let 75 milionů korun.

Podle statistik existovalo v roce 1918 v Čechách 227 elektrických podniků a organizací a 193 elektráren. Foto: ČEZ

Roztříštěná síť

Podle statistik existovalo v roce 1918 v Čechách 227 elektrických podniků a organizací a 193 elektráren. Jedním ze zásadních problémů byla roztříštěnost, o jedné elektrické síti nemohla být ani řeč, šlo o rozdrobené samostatné ostrovy. Navíc převažoval jednosměrný proud, dále se pak vyráběl proud jednofázový, dvoufázový a třífázový. Proud i napětí se muselo unifikovat.

Malé tepelné elektrárny byly nahrazeny většími, jako byla například dnes už neexistující elektrárna v Ervěnicích u Mostu. Tyto elektrárny s velkými výkony se stavěly v blízkosti uhelných dolů, kde byl dostatek paliva. Další elektrárny vyrůstaly v průmyslových oblastech. Blízko velkých měst se začaly stavět místo kondenzačních elektráren i teplárny, využívající část páry z turbín k vytápění bytů a továrnách hal.

Na Vltavě začala výstavba vltavské „kaskády“, jejíž první vodní průtokovou elektrárnou byla elektrárna ve Vraném, která byla uvedena do provozu v roce 1936.

Elektrárna ve Vraném byla uvedena do provozu v roce 1936. Foto: ŠJů, vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, wikimedia.org

Prodloužené termíny

Podle původních představ měla elektrifikace skončit v českých zemích v roce 1935 a na Slovensku o deset let později. Jenže velká hospodářská krize a posléze druhá světová válka posunuly práce právě až do roku 1960. Za okupace se přitom připojilo jen 323 obcí, přičemž před válkou to bylo zhruba 590 obcí ročně. Zaostávalo se zejména na Slovensku, kde po osvobození stále chyběla elektřina v přibližně 1,8 tisíc obcí, tedy zhruba třetině.

Že se z elektrifikací měst a vsí stala poměrně rutinní záležitost, dokládá výpověď znalce dějin severočeské elektrifikace Františka Cvrka: „O tom, že problematika zavádění elektřiny zůstávala okrajovou záležitostí také pro naše předchůdce, svědčí i to, že odpověď na otázku o datu zavedení elektřiny v té které obci nenacházíme často ani v příslušných obecních kronikách. Ty se buď spokojují s lakonickým konstatováním, že elektrický proud byl v obci zaveden tehdy a tehdy, ale často v nich nenajdeme ani tuto zmínku.“

PSALI JSME:
Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Zavřít reklamu ×
  1. V minulém režimu se dokázalo neskutečné,postaveny jaderné a vodní elektrárny,mosty,dálnice…Tento režim není schopen ani udržet ty mosty a dálnice v dobrém stavu.Kapitalismus je ostuda,která vyhovuje horním desetitisícům,kteří nic nedělají ale mají tučná konta.Dělníci si naopak těžce pohoršili,už není v silách člověka našetřit na nové auto a nový dům jako v minulém režimu.Dnes berou peníze jen politici a jejich kamarádi.Dělníci jsou už jen pracující žebrota,která vydělává pouze na základní potřeby k přežití.I takový starobní důchodce se má mnohem lépe než pracující žebrota.

      • Sory véno ale má pravdu. Když pomineme trošku bolševický tón,není nic s čím bych nesouhlasil. A nutno podotknout že je to opravdu velká ostuda. Tehdy když se řeklo postavíme jadernou elektrárnu,tak za pár let stála,když se řeklo postavíme dálnici,tak stála taky,když se řeklo postavíme byty pro stovky tisíc lidí,tak se postavily taky. Dneska nedovedeme postavit ve slavné EU pár kilometrů dálnice do rakouska a nějak nevěřím tomu že bych se dožil nového bloku v dukovanech,byť mi není ani 30. Buď nejsou prachy,nebo to můžou celá desetiletí blokovat paraziti na úřadech nebo paraziti z různých ekospolků(mimochodem koumouši by jim jistě dali ekočinnost,třeba při těžbě dřeva někde v lágru…) Tím že budeme zavírat oči před fakty a trvat si na omylu do kterého jsme se dostali tak to dopadne opravdu špatně

  2. ….důkazy o tom jací byli komunisti grázlové, šmejdi a zrůdy co devastovali a rozkrádali republiku 40 let své vlády a to od doby válkou zničené poválečné ČSR
    tak jejich činnost nalézáme stále dnes a denně v ČR na každém kroku
    ….to za 31 let po sametovém puči bylo vybudováno v ČR mnohem více než po puči bolševickém…že

    • Jaký sametový puč, proboha? Nebo máte pocit, že ta bolševická blbárna tu měla trvat do dneška! Ono se to soudruhům budovalo, když měli prostředky ze znárodnění veškerých podniků a měnové reformy.

  3. Já bych uvítala, kdybych mohla zadat obec v ČR a dověděla bych se, kdy tam proběhla elektrifikace. V mnohých místních kronikách „ten slavný den, kdy byl k nám zaveden elektrický proud“ totiž nezaznamenali.
    Pokud někdo znáte pramen, kde se to lze dovědět, napište mi na [email protected], děkuji.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.