
Menší objemy však možná vnímáme pouze my, kteří sedíme u kotací každý den. Bylo by o hodně veselejší, kdyby kurzy akcií šly nahoru, ale pražská burza je v posledních dnech pod tlakem. Z pohledu technické analýzy jsou hodnoty českých blue chips spíše v poklesu. Strategie drž a kup už nefunguje delší dobu, investor tudíž musí využívat lokálních poklesů či nárůstů a tomu přizpůsobovat strategii.
Spor mezi USA a Čínou nebere konce, americký prezident svými tweety a prohlášeními do médií vyvolává na trhu místy paniku a místy euforii. Tyto vzlety a pády se v průběhu uplynulého roku prostřídaly několikrát. Horko těžko pak podniky odhadují tržby. Tato nejistota se přenáší nepřímo i na náš miniburzovní trh. Velké evropské banky končí s tradingem akcií. Zvýšené legislativní nároky svazují investorům ruce. Pražská burza upadá.
Donald Trump se však bude přibližně za 14 měsíců ucházet o znovuzvolení prezidentem Spojených států a jedním z bodů jeho minulé předvolební kampaně bylo, že ekonomika (akciový trh) půjde pod jeho vedením nahoru.
Trump tedy dělá, co může. Tlačí na americkou centrální banku (Fed), aby snižovala úrokové sazby co nejvíce. Američtí občané mají v akciích (fondech) ohromné jmění a určitě by nebyli rádi, kdyby trhy byly v mínusu.
Léto nám také přineslo historický milník. Výnosy 30letých německých státních dluhopisů se dostaly poprvé v historii do mínusu. A korelace evropského bankovního indexu a kurzu desetiletých německých dluhopisů je téměř 100 procent. Pro banky v Evropě (ani pro banky u nás) to není dobrá situace a v delším horizontu budou zisky bank nepříjemně zasaženy.
Výsledková sezóna na pražské burze už pomalu končí, ale nezapomínejme, že v září zveřejní výsledky Philips Morris ČR, který je pod prodejním tlakem od loňského dubna. Dividendový výnos přitom nyní vychází dle agentury Bloomberg na 11,85 procenta, ukazatel P/E má hodnotu 9,66.
Autor je Senior Equity Trader společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)