
Ceny kávy v Rumunsku v uplynulém roce vzrostly o 19 procent, ačkoli na mezinárodních trzích jsme zaznamenali pokles o přibližně 25 procent z 228 dolarů v březnu 2022 na přibližně 170 dolarů na konci března 2023.
Na světových komoditních trzích začala cena „C“ – celosvětové měřítko pro cenu zrn arabiky – po neustálém růstu během pandemie klesat z vysokých 260 dolarů v únoru 2022 a v současnosti se obchoduje kolem 193 dolarů za libru, což je stále historicky vysoká úroveň kvůli obavám ze zatím omezené nabídky.
Společnosti Goldman Sachs, Rabobank a Fitch předpověděly, že cena kávy „C“ bude po prudkém poklesu v říjnu loňského roku letos nadále klesat. Tento pokles se však nemusí projevit na vašem šálku kávy.
Zrnková káva tvoří jen zlomek ceny kávy pro konečného spotřebitele, protože tlak na náklady vyvolávají také ceny energií a práce. To je jen další faktor, který v současné krizi životních nákladů stlačuje spotřebitelské výdaje.
Akutní je tento problém v Evropské unii, jejíž spotřebitelé vypijí celosvětově nejvíce kávy a popíjejí přibližně třetinu celosvětové produkce. Růst poptávky po kvalitnějších kávových zrnech – arabice – rovněž tlačí na růst cen; zatímco celková globální poptávka po kávě celosvětově klesla, poptávka po speciální kávě roste.
V Rumunsku se spotřeba kávy na obyvatele odhaduje na přibližně 95 dolarů ročně, což je mnohem méně než spotřeba Němců (285 dolarů) a Italů (222 dolarů). Německo je největším dovozcem zelených kávových zrn v Evropě a představuje 34 procent veškerého evropského dovozu kávy pocházejícího přímo z producentských zemí.
Největším dodavatelem zelené kávy do Německa je s 39 procenty celkového přímého dovozu Brazílie, následovaná Vietnamem a Hondurasem.
Masový rozvoj současného evropského trhu s kávou se od 60. let 20. století odvíjel v několika vlnách. První vlnou byla popularizace konzumace kávy, po níž následoval posun ke kvalitnější kávě a rozvoj kavárenských podniků včetně velkých řetězců, jako je Starbucks. Třetí vlna začala v polovině 20. století a vyznačovala se rostoucí poptávkou po vysoce kvalitní kávě.
Východoevropští spotřebitelé si v posledních letech oblíbili kvalitní kávu. Ačkoli spotřeba kávy je stále výrazně nižší než v západní Evropě, počet specializovaných kaváren v Polsku, České republice a Rumunsku rychle roste. Celosvětově se očekává, že trh se speciální kávou vzroste z 53,67 miliardy dolarů v roce 2021 na 152,69 miliardy dolarů v roce 2030.
Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com