Světové trhy se hroutí, jsou ve „slepém tunelu“

Názor
Světové trhy zažívají další „černé pondělí“. Tohle je však ještě černější než to z minulého týdne. Prudce oslabuje také česká koruna. Poprvé od května 2017 se dnes euro prodává za více než 26,60 koruny. Kurs obou měn se tak blíží intervenční úrovni kolem 27 korun za euro.
Historický tah americké centrální banky zatím nedochází svého cíle. Naopak. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Termínové kontrakty na akcie klíčového amerického indexu, Standard & Poor’s 500, se dnes propadají až o pět procent, což je maximální denní limit. Děje se tak navzdory tomu, že americká centrální banka včera večer středoevropského času na druhém nouzovém měnověpolitickém zasedání v krátkém sledu rozhodla o historickém snížení základní úrokové sazby, a to o celý procentní bod. Naposledy došlo ke snížení v takovém rozsahu ze dne na den před takřka čtyřiceti lety, v srpnu 1982.

Historický tah americké centrální banky však zatím nedochází svého cíle. Naopak. Děje se to, co při nouzovém snížení základní sazby o týden dříve. Vlastně nyní je to ještě horší, neboť akciové propady jsou ještě výraznější. Například australské akcie se propadají o deset procent, nejvýrazněji od roku 1992. Situaci nepomáhá, že čínská ekonomika se letos kvůli koronaviru propadla meziročně nejvýrazněji od roku 1989. Jak v oblasti průmyslové výroby, tak investic i maloobchodu.

Celá řada dalších centrálních bank, od kanadské po korejskou, podniká kroky k uvolnění utažených měnových podmínek. Ty však zůstávají utaženy. Dost možná, že si investoři vykládají kroky centrálních bank jak akt zoufalství. Centrální bankéři v jejich vidění naráží opakovaně a stále důrazněji hlavou do zdi, kterou ovšem nemají šanci prorazit.

PSALI JSME:
Na světových burzách nastalo „černé pondělí“. Ropa padá nejvíce od války v Iráku

Pokud ovšem snižování úrokových sazeb a další podpůrné kroky v oblasti měnové politiky (jako jsou navýšené odkupy dluhopisů či mezinárodně koordinované kroky k navýšení likvidity a redukci rizikových přirážek – pozn. aut.) vnímají investoři tak jako tak coby zoufalý pokus, může je spíše ještě dále vyděsit než uklidnit.

V současné době je situaci možné zklidnit zřejmě nikoli měnovou politikou, nýbrž čímkoli z následujícího. Zaprvé, nalezením účinné vakcíny či léku na koronavirus. K tomu ovšem nedojde dříve než květnu. Zadruhé, stabilizací počtu nakažených ve většině zemí světa. Dynamika je však bohužel opačná.

Například Itálie bude mít podle všeho do týdne v přepočtu na obyvatele 200krát více nakažených než Čína. Zatřetí, provedením historického, mezinárodně koordinovaného fiskálního stimulu. Zde je ovšem problémem to, že řada zejména západních ekonomika je už nyní předlužena. Zvláště výrazně například těžce zkoušená Itálie.

Svým způsobem je svět ve slepé uličce, či spíše ve slepém tunelu. Zoufale hledá cestu ven, ale příslovečné světýlko, za nímž by se vydal, zatím ani nevidí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investory děsí, kolik dalších „Itálií“ se v nejbližší době objeví

×
 1. O to americe přesně jde,aby se jejich konkurence hroutila.Hlavně v Číně,protože je už předháněli a amerikáni jim dluží dlouhé peníze.Akorát se jim ten “bacílek” z laboratoře nějak vymkl kontrole.Asi ho ve vietnamu blbě vyzkoušeli,když to tam kropili kdejakou sračkou…….

 2. Tak ať padají… Jednoho dne, až se rozsev viru zastaví, se pád burzy zastaví také… A hádejte k čemu dojde…? Budeme pryč z krize a akcie na burzách budou stoupat zase do výšin… 🙂
  Hold to co vytvořil nyní koronavirus během dvou měsíců, se táhlo v hospodářské krizi dlouhá léta… Tak až pomine pandemie… Šup… Nebude se stačit zase vyrábět…
  Velmi dobře promyšlené… Jak co nejlépe a nejrychleji nechat padnout ekonomiku a zároveň ji co nejdříve nastartovat… Jen ten start bude pro některé jak v zimním období… :-/
  Každopádně všem přeji jen pevnè zdraví…!

 3. Drtivá většina lidí zatím ještě nechápe podstatu toho, co se děje. Bez vakcíny dříve nebo později onemocní koronavirem 60-70-80 procent populace. A bude obrovské množství mrtvých. V důsledku toho dojde k výrazné restrukturalizaci všech ekonomik a několikaleté stagnaci…

  • máte naprostou pravdu, bohužel. Máme zcela nekompetentní loutko-vládu . Nejdřív nedělala nic a teď nemá nic, ani roušky , jen zákazy. Takže lze očekávat celosvětovou pandemii a globální kolaps… bohužel

 4. Vše je řízeno z USA. Lidi to většinou nechtějí slyšet ale je to pravda. Ekonomika USA je dlouhá léta v úpadku a tak se snaží USA ekonomicky potopit Evropa a Čínu.Jde prostě jen o to,kde z koho!Vše je vymyšleno a řízeno z USA ať jde o migrační krizi v Evropě,nástup elektrické Tesly do Evropy,pokud prodávat nám zemní plyn z USA a pokus překazit stavbu plynovodu z Ruska do Německa.Největší podíl nesou zkorumpovaní úředníci v Bruselu,kteří jsou USA na ruku.Zda je to vlivem úplácení nebo vydírání by nebylo od věci zjistit.

 5. Bezdětní budou mít obrovskou výhodu se o sebe postat.Těm co mají nyní malé špunty přeju hodně síly.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlatá horečka ztrácí na síle

Cena zlata se propadla na svou červencovou úroveň. Od svého srpnového vrcholu již cena zlata poklesla o více než 200 dolarů za troyskou unci. Druhá vlna pandemie však může cenu zlata opět dostat na historická maxima.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Trh práce: O výši mzdy rozhodují opět zaměstnavatelé

Průzkum
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a třinácti regionech České republiky.
Rolovat nahoru