Nebylo tedy možné opsat údaj z loňska, ale na koho se nevztahovala lednová nutnost podat nové daňové přiznání, musel čekat na to, jakým výpočtem jej finanční úřad překvapí.
1. Poslední květnový den je poslední možností k zaplacení daně z nemovitosti. Pokud jde o částku nad 5 000 Kč, je možné druhou polovinu uhradit až 30. listopadu.
2. Pokud nezaplatíte ani čtvrtý den po 31. 5., začnou vám k dlužné částce přibývat úroky z prodlení. Do 1 000 Kč se však nevymáhají.
3. Proti vyměřené dani z nemovitosti je možné protestovat do 30 dní od doručení u správce daně. Napadat však nelze výši místního koeficientu, který si obec pro výpočet daně zvolila.
Ale dočkat se dnes poštovní zásilky, to je snad ještě větší zázrak, než vyhrát v dresu Slavie fotbalovou ligu. Povede se, ale jednou za hodně dlouhý čas. Naštěstí už pár let platí, že daň sice musíte platit finančnímu úřadu v kraji, kde vlastníte nemovitost, ale složenky za více nemovitostí vám chodí v jedné obálce, takže se nervujete jen jednou. Kdo se však dnes raduje, že mu vyměřená daň z nemovitosti nebyla doručena, takže na něj stát patrně zapomněl, raduje se naivně. Stát sice na občany zapomíná v mnoha ohledech, ale daně si pohlídat umí. Statisíce poplatníků si v posledních dvou letech zrušily datovou schránku, takže ti se přidali k vyhlížejícím poštovní složenky s vyměřenou daní.
Dnes, nejpozději v úterý
Bez ohledu na to, že k vám poštu doručují jen několikrát do měsíce, se na prázdnou stránku vymlouvat nemůžete. Pokud vám zásilka se vyměřenou daní opravdu nedorazila, už nezbývá než si na finanční úřad zavolat.
Zaplatit totiž musíte nejpozději dnes a v případě, že jde o částku větší než 5 000 korun, si ji můžete rozdělit na poloviny (31. 5. a 30. 11.). Pokud jste zaplatit nestihli, zapomněli nebo se chystáte hrát „mrtvého brouka“, můžete to napravit ještě do úterý.
Až teprve pátý den po splatnosti se vám totiž k vyměřené dani začnou přičítat úroky z prodlení, které aktuálně činí 13,25 procenta. Platit úrok však budete až ve chvíli, kdy překročí hranici tisíc korun. Což vypadá jako slušná rezerva, ale je zbytečné si koledovat.
Nechcete spoléhat na poštu?
Zasílání složenky je stále nejčastější cesta k poplatníkovi daně z nemovitosti, ale existují i jiné. Zhruba do poloviny března (nyní už příštího roku) si můžete vyplněním dotazníku zažádat o zasílání údajů e-mailem či se s pomocí velké trpělivosti a ve stavu nouze můžete dovolat na příslušný finanční úřad.
Povinné používání datové schránky podnikateli stát celkem odvážně využil k tomu, že jim tímto způsobem posílá vyrozumění o dani také za nemovitost, která s podnikáním nijak nesouvisí. Je to až absurdní, ale na druhou stranu patrně považováno za efektivní.
Varujeme před fíglem
A existuje ještě jeden doporučovaný způsob, před nímž však autor na základě vlastní zkušenosti varuje. Zvolil jsem jej však už trochu nervózní, protože složenka na rozdíl od sousedů nikde, do termínu pár dní a vypočítat si sám tuto daň je prakticky neproveditelné.
Zapomeňte totiž na jednoduchý výpočet např. daně z příjmu, který hravě zvládnete sami, protože tentokrát pracujete s výměrami, různým využitím jednotlivých částí nemovitosti, a hlavně s koeficienty, které si každá obec stanovuje dle svého uvážení.
Můžete však využít fígl, kdy se díky identitě občana dostanete až k „vnitřnostem“ finančního úřadu a po zadání osobních údajů si automaticky vygenerujete daňové přiznání, které obsahuje kýžený výpočet daně.
Nekonejte, když máte čekat
Upozorňuji, že to není uživatelsky přívětivý způsob, jak se dostat k cíli, o to větší pýchu ale pocítíte při pohledu na výsledek. Opíšete si ho, číslo účtu použijete z loňska a máte pocit dobře odvedené odborné práce. Předčasně.
Sebevědomí vám totiž po pár dnech srazí telefonát z finančního úřadu s úvodem – co nám to děláte…? Dozvíte se, že jste svým pokusem (patrně doprovázeným ukliknutím na klávesnici, dodnes mi to není jasné) podal vlastní daňové přiznání, což je bráno jako zahájení odvolacího procesu proti úředně stanovené částce daně.
Nerozhoduje, že jsem už odeslal vypočtenou částku, ale prostě jsem se elektronicky ozval v době, kdy jsem měl čekat, takže jsem si (patrně) zaprotestoval. Nezbylo než s pomocí laskavé úřednice z finančního úřadu, které jsem svou aktivitou přidělal práci, zjistit číslo jednací a odeslat supliku, že odvolávám svůj krok učiněný omylem. Patrně mi přijde i odpověď, jak úřad s prosbou naložil.
Dále nekomentuji. Pouze, jak výše uvádím, varuji.
Zaplatit musíte
Letošní navýšení daně z nemovitosti je velice razantní, takže mnohého poplatníka napadne se proti předepsané částce odvolat. Až čtyřnásobek daně z předchozího roku skutečně může přijít jako krutý krok od vlády, která slíbila daně nezvyšovat. Protestovat můžete do 30 dní u správce daně, který rozhodnutí o výši daně vydal.
Odvolání však nemá odkladný účinek, takže zaplatit musíte v termínu. A pak záleží, proč se chcete odvolat. Pokud totiž na nemovitosti došlo k podstatným změnám, které finanční úřad podle vás při výpočtu nezohlednil, pak jste v první řadě pochybili vy, protože jste nevyužili možnost podat do konce ledna nové daňové přiznání.
A proti čemu se odvolat nemůžete, je koeficient, který byl použitý při výpočtu daně. Zatímco stát navýšil sazbu daně o přibližně 80 procent, jednotlivé obce navíc sáhly po tzv. místním koeficientu, který konečnou sumu z roku na rok navýšil několikanásobně.