Tahounem růstu českého průmyslu byla v dubnu opět výroba aut

Analýza
Průmyslová výroba v dubnu vzrostla meziročně o 1,2 procenta, přičemž hlavním tahounem růstu byla opět výroba motorových vozidel. Výroba motorových vozidel v dubnu meziročně vzrostla o 29,9 procenta, silná dynamika meziročního růstu v tomto odvětví stále profituje z nízké srovnávací základny.
Dubnovému výsledku tuzemské ekonomiky výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 29,9 procenta. Ilustrační foto: Škoda Auto

Většina průmyslových odvětví ale v dubnu vykázala meziroční pokles výroby a v tomto smyslu nejsou dubnové zprávy z tuzemského průmyslu příliš příznivé. Meziměsíčně v dubnu průmyslová výroba klesla o 1,9 procenta, když výroba motorových vozidel vykázala pokles o 5,2 procenta, což není dobré vysvědčení.

Nové zakázky ve zpracovatelském průmyslu sice vykázaly meziroční růst 2,7 procenta, jde ovšem o růst v běžných cenách, reálný růst je tedy velmi pravděpodobně slabší a exportní zakázky v dubnu meziročně klesly i v běžných cenách, o 1,6 procenta.

Průmyslová výroba v dubnu po očištění o vliv počtu pracovních dní meziročně vzrostla o 1,2 procenta. Kalendářně neočistěný výsledek hlásí meziroční pokles výroby o 1,8 procenta, když očekávání finančního trhu počítalo s růstem 0,4 procenta.

Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 29,9 procenta, kde příznivě působily jednak efekty meziroční srovnávací základny a také zlepšení situace na straně dodávek potřebných komponentů.

PSALI JSME:
Dubnový vývoj v tuzemském průmyslu nepřinesl mnoho optimismu

V rámci zpracovatelského průmyslu se ale výrobě automobilů žádné další odvětví ani zdaleka nepřiblížilo a většina odvětví naopak vykázala pokles výroby.

Z odvětví, kde se výroba propadla, lze zmínit výrobu základních kovů s meziročním poklesem o 20,4 procenta anebo výrobu nábytku s poklesem o 16,5 procenta, seznam odvětví s dvouciferným propadem výroby ale čítá i další položky.

Celkově výroba ve zpracovatelském průmyslu v dubnu meziročně vzrostla o 2,2 procenta. Těžba a dobývání ovšem hlásí pokles o 7,3 procenta a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu meziročně klesla o 6,4 procenta.

Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již od loňského června naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Z průzkumů PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu plyne přetrvávající slabost na straně výroby i nových objednávek.

Letos v dubnu klesl celkový PMI indikátor, jenž mapuje podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, na svou nejnižší úroveň od května 2020 a výsledek průzkum za letošní květen hlásí stagnaci celkového PMI indikátoru na jeho dubnové úrovni.

PSALI JSME:
Česká ekonomika poroste až v příštím roce

Nové objednávky v tuzemském zpracovatelském průmyslu sice v dubnu dle čerstvě zveřejněných oficiálních údajů meziročně vzrostly o 2,7 procenta. Z průzkumů PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu plyne přetrvávající slabost na straně výroby i nových objednávek, to ale nelze považovat za nějak silný výsledek.

Čerstvá data o objednávkách v německém zpracovatelském průmyslu za letošní duben, jež byla zveřejněna tento týden, hlásí pokračující meziměsíční pokles objednávek v tomto důležitém sektoru německé ekonomiky, našeho hlavního obchodního partnera.

Dubnové údaje o výkonu tuzemského průmyslu naplnila očekávání v tom smyslu, že výkon může přinejmenším v průběhu letošního jara kolísat oběma směry.

Pokud průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu jak z české ekonomiky, tak z Německa a řady dalších evropských zemí dávají spolehlivý signál, tak se na možnost slabších oficiálních dat z tuzemského průmyslu musíme připravit i pro nejbližší měsíce.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Špatný vstup české ekonomiky do druhého čtvrtletí neprospěl domácí měně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB