
„Nikdo jiný dosud stejné řešení na trh neuvedl, plnohodnotnou aplikaci spouštíme jako první ve střední Evropě,“ říká generální ředitel Global Payments Igor Žganjer a dodává: „Chceme tím reagovat na vzrůstající zájem o placení kartou a pomoci obchodníkům a živnostníkům, aby svým klientům mohli umožnit pohodlně zaplatit kartou.“
Rostoucí oblibu využívání bezkontaktního placení potvrzuje i David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, podle nějž byl celkový objem kartových transakcí včetně výběrů z bankomatů v loňském roce podobný jako v roce 2019.
„Změnil se ale způsob, jak nakupujeme, a tím i struktura plateb. Došlo k rapidnímu nárůstu plateb kartou na internetu, které meziročně vzrostly v Česku a na Slovensku shodně o 41 procento. Naopak výběry z bankomatů naopak poklesly o deset procent v Česku a o devět procent na Slovensku,“ uvádí Navrátil.
Aplikace, která se jmenuje GP tom, umožní obchodníkům přijímat platby kartou svým mobilním telefonem místo klasického terminálu. Funguje na všech telefonech s operačním systémem Android 8 a vyšším a NFC čipem. Zatím není jasné, zda a kdy bude aplikace fungovat na iPhonech…
Největší výhodou aplikace je, že menší obchodníci již nebudou potřebovat žádný platební terminál, vše zastane jen jejich mobil. Platby kartami mohou přijímat kdekoliv, kde je signál. Aplikace, která umí odeslat účtenku prostřednictvím SMS, e-mailu nebo načtením QR kódu, není primárně určena pro obchody s velkým množstvím zákazníků, ale ideální může být třeba pro taxikáře, kurýry, řemeslníky, trhovce nebo lékaře.
Aplikaci GP tom je možné si stáhnout si z Google Play, jakmile obchodník s Global Payments uzavře smlouvu o akceptaci platebních karet. Živnostník tak může začít přijímat karty v řádu několika hodin od podpisu smlouvy. Aplikaci lze doplnit i o pokladní systémy, což ocení např. sezonní podnikatelé, kteří si nebudou muset pořizovat žádné další zařízení.
Pro zákazníky probíhá platba přes GP tom jako u klasického terminálu: Obchodník zadá částku, zákazník zespodu přiloží kartu nebo svůj telefon či chytré hodinky, a v případě, že platba kartou přesahuje bezkontaktní limit 500 Kč, musí zadat PIN. Na displeji obchodníkova mobilu se pro této účel objeví speciální „plovoucí klávesnice“, aby nebylo možné podle otisků prstů zjistit zadané údaje.
„Telefon samotný neuchovává žádná citlivá data o platbě a tak není třeba mít obavy o bezpečnost či zneužití údajů o kartě. Celé řešení je navíc plně certifikované a úspěšně absolvovalo všechny náročné bezpečnostní certifikace,“ vysvětlil Radovan Bryx, manažer týmu, který novou aplikaci připravil.
Aplikace GP tom vznikala více než rok a její zrod by nebyl možný bez spolupráce kartových asociací. „Na překážky spojené s běžným přijímáním karet narážejí miliony živnostníků a malých firem po celém světě. Proto Visa usilovně pracuje na tom, jak tolik žádané digitální platby spotřebitelům zpřístupnit,“ řekl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko.
Podle Martina Dolejše, ředitele obchodu a rozvoje společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko, nová mobilní aplikace výrazně přispěje k tomu, aby se počet terminálů v České republice, který je aktuálně 25 terminálů na 1000 obyvatel, přiblížil evropskému průměru 32 terminály na 1000 obyvatel.
„Lidé k placení nebudou potřebovat nic jiného než to, co už mají dnes v kapse – mobilní telefon. Svoboda zaplatit kdekoliv a bez dalších zařízení povede k dalšímu rozšíření plateb kartou, mobilem nebo třeba hodinkami. A bude to pohodlné a bezpečné,“ uzavírá manažer České spořitelny Michal Přikryl.