Teplá zima stavební aktivitě prospěla

Názor
Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 procenta (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %, pozn. aut.) byl za únor vykázán růst o 3,6 procenta. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 procenta.
Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stavební aktivitě pomohly letošní teplotně nadprůměrné zimní měsíce, a nejinak tomu bylo i v únoru. Z hlediska struktury bylo hlavním tahounem inženýrské stavitelství s růstem o 19,4 procenta meziročně. K silnému meziročnímu nárůstu přispěla i nízká statistická základna loňského února. Naopak u pozemního stavitelství byl z meziročního pohledu zaznamenán pokles o 1,5 procenta.

Únorové v podstatě jarní teploty pomohly stavební produkci, ale samozřejmě se těžko mohly podepsat na vydaných stavebních povoleních. A tady již statistiky tak optimistické nebyly. Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení totiž byla meziročně o 15,9 procenta nižší.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Příliš radosti nepřinesly ani statistiky z rezidenčního trhu. Zde se primárně dokončují rozdělané projekty. Do nových se ale developeři ve světle ekonomické nejistoty a dražšího financování zatím nijak nehrnuli. Meziročně bylo dokončeno o 24,3 procenta více bytů, zahájeno nových však bylo proti loňskému únoru o 47,2 procenta méně.

Za první dva měsíce letošního roku stavební produkce v průměru meziročně klesla o 0,9 procenta. V souvislosti s pokračující investiční aktivitou, očekávaným snižováním úrokových sazeb a celkovým postupným zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrátek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok pak čekáme, že stavebnictví vykáže mírný vzestup o 1,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.