„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Vysoký krevní tlak, lidově zvaný „tichý zabiják“, je jedním z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění a řadí se do skupiny takzvaných nemoci z blahobytu. Každoročně na choroby způsobené vysokým krevním tlakem umírá ve světě sedm milionů lidí.
Normální krevní tlak je do 140/90 při měření u lékaře nebo do 135/85 při měření tlakoměrem doma. Pokud je naměřený tlak opakovaně vyšší než uvedené hodnoty, mluvíme o vysokém krevním tlaku. Foto: Pixabay

Optimální hodnota krevního tlaku je u dospělých 120/80. Za hypertenzi označujeme hodnoty nad 140/90, u diabetiků pak 130/90. Odhaduje se, že vysokým krevním tlakem u nás trpí zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25–64 let a ve věkové kategorii 55–64 již 72 procent mužů a 65 procent žen.

Až to s vámi šlehne

Čtvrtina nemocných o své nemoci vůbec neví, protože se může objevit až po dlouhé době. „Normální krevní tlak je do 140/90 při měření u lékaře nebo do 135/85 při měření tlakoměrem doma. Pokud je naměřený tlak opakovaně vyšší než uvedené hodnoty, mluvíme o vysokém krevním tlaku. Největším problémem je, že ve většině případů se nijak neprojevuje. Často se na vysoký krevní tlak přijde až při vzniku komplikací, jako je třeba akutní infarkt myokardu,“ upozorňuje na „tichou“ hrozbu MUDr. Zdeněk Lys z interní ambulance Fakultní nemocnice v Ostravě.

S vysokým tlakem si není radno zahrávat. Dlouhodobě vede k poškozování cévních stěn a životně důležitých orgánů v těle. Negativně ovlivňuje funkci srdce, ledvin i mozku a může vést až k mrtvici, infarktu myokardu, srdečnímu selhání, demenci, selhání ledvin, zhoršení zraku či erektilní dysfunkci.

Bolesti hlavy, pocení, nespavost a únava

Onemocnění může souviset s genetickou predispozicí, ale je ve velké míře ovlivněn i životním stylem. Negativně se podepisují nadměrný příjem soli, zvýšená konzumace alkoholu, sedavý způsob života, stresové vypětí, kouření nebo nadváha.

Za vznikem hypertenze může stát i jiné onemocnění, nejčastěji hormonálního typu. Mezi nejčastější příznaky vysokého krevního tlaku patří bolesti hlavy, tlaky za hrudní kostí, nervozita, bušení srdce, nadměrné pocení, šumění v uších, nespavost, únava a snížená výkonnost.

„Dostatek pohybu a dodržování zásad správné výživy jsou zcela zásadní, a to nejen ve vztahu k vysokému krevnímu tlaku, ale i dalším závažným onemocněním, které s životním stylem souvisejí,“ doplnil Lys.

PSALI JSME:
Muži sice více sportují, ale každý patnáctý vůbec nejí zeleninu

Ani kolísavý a akutně nízký tlak nejsou v pohodě

Nízký krevní tlak se vyskytuje relativně málo. Může být ale projevem závažného onemocnění, hlavně pokud poklesne během minuty až hodiny někomu, kdo ho před tím míval relativně normální. Nebezpečný je také pokles krevního tlaku, ke kterému dochází u některých starších pacientů po posazení nebo vstání. Může vést k náhlému zatočení hlavy a následně pádu. Dlouhodobě nižší krevní tlak u jinak zdravého, často mladého, člověka bývá vnímán nepříjemně, ale závažné důsledky většinou nemá.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Orgány mrtvých cizinců zahraňují české pacienty

Nová pravidla, která od loňského jara usnadňují udělení souhlasu s darováním orgánů od cizinců zemřelých na území České republiky, výrazně pomáhají českým pacientům. Přestože byla platná jen osm měsíců, počet dárců …

Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Spousta českých párů si nucenou karanténu oživovala sexuálními radovánkami. Podle některých odborníků bychom se tak za deset až dvanáct měsíců mohli dočkat „koronavirových“ dětí. Na jaře navíc neplodné páry nejvíce …

Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) definovali složení vakcín proti chřipce pro sezónu 2020–2021 na severní polokouli. Chřipkou u nás každý rok onemocní statisíce Čechů, podlehne jí okolo tří set lidí. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru