TISKOVÁ ZPRÁVA: Kybernetické útoky podceňují všichni. Dokud se sami nestanou obětí

FOTO: FAEI

Kybernetický útok probíhá v řádu hodin a lidé na něj neumí reagovat. Soudobá společnost je počítačích závislá, ale přesto si je nedokáže ochránit. Na tom, že cílené napadání informačních systémů důležitých firem i státní správy je realitou, se shodují bezpečnostní odborníci v Česku i ve světě, uvádí ve své analýze Finanční a ekonomický institut (FAEI).

Vydírání, krádeže peněz, krádeže citlivých informací a útoky na státní infrastrukturu, to jsou v kostce hlavní cíle současných hackerů. Platí je buď zločinné syndikáty, nebo přímo vlády. Hackeři nabízejí své služby obdobně, jako seriózní podniky. Včetně záruky vrácení peněz. O tom, jak v tomhle směru pracují zaměstnanci vlád či vojáci se jen neoficiálně šušká.

„Proniknutí do e-mailu konkurence stojí 500 dolarů a zaplatíte je až ve chvíli, kdy jste spokojeni s výsledkem,“ připomíná například Aleš Špidla z auditorské společnosti PwC. Že ví, o čem mluví, dokládá i to, že v oboru informačních technologií se pohybuje od roku 1986 a mimo jiné vedl několik let i odbor Kybernetické bezpečnosti ministerstva vnitra.

Kolik ovšem může stát společnost, když někdo hackerským zásahem vyřadí její elektrickou rozvodnou síť? Za jak dlouho se ji podaří zprovoznit a k jakým škodám za tu dobu dojde? To nikdo netuší.

„Týden či deset dnů bez elektřiny znamená skok o desítky let zpět,“ zdůrazňuje bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor. „To je pak válečný stav, z měst nevyjedete, protože na pumpách nenačerpáte benzín, lidé umírají ve výtazích, do tří dnů přestávají fungovat nemocnice, nastává naprostý chaos,“ popsala vývoj při několikadenním blackoutu Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Zřejmě i proto považuje Šándor blackout za jednu ze tří největších hrozeb pro současnou Evropu.

Kybernetickým útočníkům pomáhají dvě skutečnosti, jež zatím stojí na periferii zájmu. Jednou je rychlost provedení takového útoku v kombinaci s nezkušeností lidí, odpovědných za počítačovou bezpečnost. Druhou to, že se sice nějaká pozornost věnuje zabezpečení počítačových sítí, ale jen minimální či žádná lidem.

„Útočníci se zaměřují na lidi z nejspodnějších pater firemní hierarchie. Takovou uklízečku totiž nikdo nehlídá a už vůbec neprověřuje, stejně jako třeba lidi z dodavatelských firem,“ rozšiřuje varování Tomáš Přibyl, ředitel společnosti CyberGym Europe, která s využitím izraelského know-how učí v Řitce u Prahy specialisty ze soukromých firem i ze státní správy, jak takovým útokům předcházet i jak se s nimi vypořádat.

Celou analýzu o kybernetické bezpečnosti si můžete přečíst zde.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Pivovarům loni kvůli covidu klesly zisky

Loňská spotřeba piva v tuzemsku – zhruba 135 litrů na obyvatele – byla kvůli koronavirovým restrikcím nejnižší za posledních šedesát let. Dlouhodobé uzavření pivnic v důsledku koronavirové krize a s tím spojené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru