TISKOVÁ ZPRÁVA: Manažeři často nechápou, jak dosáhnout kybernetické bezpečnosti

FOTO: FAEI

PRAHA, 18. 7. 2016 – NATO uznalo kybernetický prostor jako další válečné pole. Společnosti i instituce si přitom stále neuvědomují, že kybernetická bezpečnost záleží na lidech. Co všechno musí brát v úvahu a jak vůbec mohou bezpečnosti dosáhnout, vysvětluje v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) Tomáš Přibyl, ředitel firmy CyberGym Europe. Ta s izraelským know-how školí v Řitce u Prahy české i zahraniční počítačové specialisty.

„Proč bychom do kybernetické bezpečnosti vráželi další peníze, když se nás za 10 let existence žádný hackerský útok nepotkal? Právě tak vypadá rozšířený přístup manažerů a majitelů firem,“ popisuje Tomáš Přibyl. Podle jeho zkušeností to neznamená, že by se odpovědní lidé odmítali zabývat kybernetickou bezpečností. Berou ji na vědomí, ale zpravidla vůbec nemají představu, jak takové bezpečnosti dosáhnout, říká v rozhovoru. Protože si prostě neuvědomují šířku té problematiky, a tím pádem nechápou, proč by opatření proti útoku měla být tak komplexní. Ani proč by je měli dodržovat bez výjimky i oni sami.

Asi nejvýše postaveným člověkem, o kterém se ví, že mu kybernetická bezpečnost nic neříká, je prezidentská kandidátka amerických demokratů Hillary Clintonová. „Ta zjevně vůbec nepochopila její zásady, když jako ministryně zahraničí USA pro komunikaci ve svém týmu opakovaně použila svůj soukromý a tedy nezabezpečený e-mail. Dokud budou klíčovým prvkem nepoučení lidé, tak si hackeři můžou mnout ruce,“ upozorňuje ředitel CyberGym Europe.

Samotné bezpečnostní programy nikoho před promyšleným útokem neochrání. Samozřejmě pomůžou, podobně jako řidiči pomůže s bržděním ABS, ale všechno ostatní záleží na lidech. „Odpovědní lidé by si měli nechat vysvětlit, jak útočníci pracují,“ zdůrazňuje Tomáš Přibyl. Pak můžou pochopit, proč mají investovat do lidí, včetně jejich tréninku. To se podle něj vrátí i v tom, že firmy nebudou kupovat mnohdy zbytečné bezpečnostní prvky, ale jen to, co pro ně opravdu má smysl.

Celý rozhovor s Tomášem Přibylem si můžete přečíst zde.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB