zdroj: FAEI

TISKOVÁ ZPRÁVA: Podpoří regulace úvěrových firem lichvu, na kterou je už teď zákon krátký?

PRAHA, 1. 8. 2016 – Pořádně si nakraď, vracet nic nemusíš. To podle České asociace věřitelů (ČAV) vzkazuje český stát a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Čechům. V rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI) to říká prezident ČAV Pavel Staněk. Naznačuje, že regulace úvěrových firem podpoří lichvu, na kterou je už teď zákon krátký.

„Ministerstvo spravedlnosti argumentuje, že věřitel si má ohlídat, komu půjčuje peníze. Jenže věřitelé nejsou jen poskytovatelé půjček, kteří mají možnost a nově i povinnost si spolehlivost dlužníka předem důkladně prověřit. Jsou to také prodejci a poskytovatelé řady dalších služeb, pronajímatelé bytů, samoživitelé či sám stát. Zrušením minimální hranice pro oddlužení by ztratili jistotu alespoň nějaké minimální výtěžnosti, která je ostatně již nyní mimořádně nespravedlivá,“ upozorňuje v rozhovoru pro portál FAEI Pavel Staněk.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán totiž prosazuje, aby dlužník nemusel v osobním bankrotu během pěti let ve splátkách vrátit ani třicet procent, jako dnes, k tomu, aby získal absolutní ochranu před exekucemi. Od příštího roku by mu mělo stačit jen to, že zaplatí náklady insolvence. Pár drobných ve srovnání s tím, co někteří lidé dluží. A často nejde zrovna o zoufalce, ale o filuty, kteří to, že dluží druhým, mají jako předmět podnikání.

Pikantní na tom je, že podle soudů mohou ochranu před věřiteli dokonce získávat i dlužníci, kteří byli před tím odsouzeni za krádeže aut a úvěrové podvody, jak upozorňují právníci z insolventního projektu Zdluhu.cz.

Podle Staňka není ale v souladu s principy právního státu to, že o osobní bankrot může žádat i dlužník, který byl pravomocně odsouzen za podvod. Považuje to za poselství státu „pořádně si nakraď, vracet nic nemusíš.“

Celý rozhovor s Pavlem Staňkem si můžete přečíst zde.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *