TISKOVÁ ZPRÁVA: Soudy nezvládají prověřit všechny žadatele o bankrot

Ne každý dlužník zasluhuje ochranu, před věřiteli, kterou mu poskytuje zákon. Chrání totiž i ty, kteří v nouzi ve skutečnosti nejsou, případně se do ní dostali vlastní hloupostí nebo nenasytností. Situaci přibližuje v rozhovoru na webu Finančního a ekonomického institutu (FAEI) právnička Daniela Kratochvílová.
FOTO: FAEI

Ne každý dlužník zasluhuje ochranu, před věřiteli, kterou mu poskytuje zákon. Chrání totiž i ty, kteří v nouzi ve skutečnosti nejsou, případně se do ní dostali vlastní hloupostí nebo nenasytností. Situaci přibližuje v rozhovoru na webu Finančního a ekonomického institutu (FAEI) právnička Daniela Kratochvílová.

Osobní bankrot má chránit ty, kteří přišli o prostředky kvůli těžké životní situaci. Jenže soudy nemají kapacitu prozkoumat zevrubně všechny případy, a tak jej povolují i těm, kteří na něj nemají nárok.

„Dlužník v návrhu na insolvenci například prohlašoval, že má čtyři věřitele za pár set tisíc korun, jenže pak vyplavalo na povrch, že věřitelů je dvacet. A dluží přes tři miliony korun. Očividně závazky zamlčel. Přesto mu soud oddlužení povolil,“ uvádí v rozhovoru příklad Kratochvílová.

Ten, kdo zbankrotuje, splatí v průběhu pěti let 30 procent svého dluhu. Zbylých 70 procent mu soud odpustí. Právě to je lákadlo pro různé filuty a nepoctivce.

Dlužníky také uvádějí v omyl i různé „oddlužovací firmy“. Ti podle jejich návodu využijí konsolidace, tedy sloučení půjček. Aby splnili podmínky bankrotu, musí však mít věřitelů více. Takže si vezmou účelově další půjčky a jdou žádat o ochranu před věřiteli. Za to již soudy udělily několik podmínečných trestů.

Celý rozhovor s Danielou Kratochvílovou si můžete přečíst zde.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Pro média

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru