TISKOVÁ ZPRÁVA: U dědictví uplatňujte výhradu soupisu majetku. Ochrání vás před dluhy zemřelého

I milionové dědictví vás může zruinovat. Manželé se mohou vydědit jednou větou v závěti. To jsou možné nepříjemné novinky v občanském zákoníku, o kterých se jen málo ví. V rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) o nich hovoří místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.
FOTO: FAEI

PRAHA, 11. 7. 2016 – I milionové dědictví vás může zruinovat. Manželé se mohou vydědit jednou větou v závěti. To jsou možné nepříjemné novinky v občanském zákoníku, o kterých se jen málo ví. V rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) o nich hovoří místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.

„Notář není detektiv, aby zjistil všechny dluhy zemřelého,“ upozorňuje Roman Fiala. A právě v dluzích spočívá zásadní riziko nynější zákonné úpravy dědictví. Dědic totiž přijetím dědictví přebírá veškeré dluhy příbuzného a nikoli jen dluhy do výše zděděného majetku, jako tomu bylo podle předchozího zákona.

„Nyní ale za závazky zemřelého odpovídáte i celým svým majetkem. Každému proto říkám, aby u notáře uplatnil výhradu soupisu majetku. To je krok, díky němuž se z této povinnosti vyvážete,“ zdůrazňuje v rozhovoru místopředseda Nejvyššího soudu, který již ví o případech dědiců, jež dědictví zruinovalo.

Další novinkou v občanském zákoníku je naprosto jednoduchá možnost vydědění mezi manželi. Stačí na to napsat do závěti větu, že dotyčný nedědí a je to. Žádné zdůvodňování není potřeba. Na rozdíl od dětí, u kterých je potřeba například svědecky doložit, že se zůstavitelem dlouhodobě neudržovaly kontakt.

Celý rozhovor s Romanem Fialou si můžete přečíst zde.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru