TISKOVÁ ZPRÁVA: U dědictví uplatňujte výhradu soupisu majetku. Ochrání vás před dluhy zemřelého

I milionové dědictví vás může zruinovat. Manželé se mohou vydědit jednou větou v závěti. To jsou možné nepříjemné novinky v občanském zákoníku, o kterých se jen málo ví. V rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) o nich hovoří místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.
FOTO: FAEI

PRAHA, 11. 7. 2016 – I milionové dědictví vás může zruinovat. Manželé se mohou vydědit jednou větou v závěti. To jsou možné nepříjemné novinky v občanském zákoníku, o kterých se jen málo ví. V rozhovoru pro portál Finančního a ekonomického institutu (FAEI) o nich hovoří místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.

„Notář není detektiv, aby zjistil všechny dluhy zemřelého,“ upozorňuje Roman Fiala. A právě v dluzích spočívá zásadní riziko nynější zákonné úpravy dědictví. Dědic totiž přijetím dědictví přebírá veškeré dluhy příbuzného a nikoli jen dluhy do výše zděděného majetku, jako tomu bylo podle předchozího zákona.

„Nyní ale za závazky zemřelého odpovídáte i celým svým majetkem. Každému proto říkám, aby u notáře uplatnil výhradu soupisu majetku. To je krok, díky němuž se z této povinnosti vyvážete,“ zdůrazňuje v rozhovoru místopředseda Nejvyššího soudu, který již ví o případech dědiců, jež dědictví zruinovalo.

Další novinkou v občanském zákoníku je naprosto jednoduchá možnost vydědění mezi manželi. Stačí na to napsat do závěti větu, že dotyčný nedědí a je to. Žádné zdůvodňování není potřeba. Na rozdíl od dětí, u kterých je potřeba například svědecky doložit, že se zůstavitelem dlouhodobě neudržovaly kontakt.

Celý rozhovor s Romanem Fialou si můžete přečíst zde.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru