
Spotřebitelský sentiment se ještě na konci loňského roku nacházel na nejnižší úrovni od konce 90. let, dubnové číslo již bylo nejvyšší od října 2021, i když stále pod historickým průměrem. Každopádně výsledek je povzbuzením nejenom pro naši makroekonomickou prognózu, ale samozřejmě především pro tuzemské firmy a domácnosti.
Již v naší lednové prognóze jsme konstatovali, že mělká recese byla pouze záležitostí druhé poloviny loňského roku, a s tímto názorem jsme šli skutečně s kůží na trh. Drtivá většina tržních ekonomických prognóz včetně veřejných institucí, jako jsou Česká národní banka či ministerstvo financí, vesměs čekala ještě během prvního čtvrtletí letošního roku mezikvartální pokles.
My jsme čekali minimální vzestup o 0,1 procenta, přesto vzestup. Nyní je naše přesvědčení ale ještě silnější. První tři měsíce roku 2023 podle nás vykázaly mezičtvrtletní růst českého hospodářství o 0,2 procenta. A ještě lépe to vypadá u našeho klíčového obchodního partnera, Německa.
V případě německé ekonomiky předpokládáme mezičtvrtletní nárůst tamní ekonomiky během prvního kvartálu o 0,4 procenta. Zdá se, že potíže v globálním dodavatelském řetězci jsou za námi. Zveřejněné evropské indikátory, a to nejenom z německého průmyslu, nadále příjemně překvapují.
Jak to nakonec za první letošní čtvrtletí dopadlo, to se dozvíme hned v prvním květnovém pracovním dnu. I námi předpokládaný mezičtvrtletní vzestup o 0,2 procenta, který patří k nejoptimističtějším na trhu, bude ale znamenat meziroční pokles (o -0,1 %).
Média i někteří politici se nám budou snažit vsugerovat, že jsme v recesi. Nejsme. Již během letošního třetího čtvrtletí se vrátíme na předpandemickou úroveň, kde bohužel stále jako téměř jediní ze zemí EU spolu se Španělskem nejsme.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com