Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Názor
Březnový konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu ukázal, že důvěra v českou ekonomiku stoupá. Zlepšil se především sentiment mezi podnikateli, kde důvěra dosáhla nejlepší úrovně od srpna loňského roku. Indikátor stoupl o 2,7 bodu a dosáhl 95,2 bodu.
Domácnosti v březnovém konjunkturálním průzkumu Českého statistického úřadu hůře hodnotí svoji finanční situaci; více než třetina jich uvádí, že se svými příjmy sotva vyjdou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nálada stoupla především podnikatelům v průmyslu, a to díky výrazně vyšší očekáváné výrobní činnosti v následujících třech měsících. Obavy ohledně dalšího vývoje poptávky však optimismus stále brzdí. Výrazněji se důvěra zlepšila také v oblasti obchodu, kde vystoupala na nejvyšší hodnotu od května loňského roku. V ostatních kategoriích se nicméně mírně zhoršila.

Mezi spotřebiteli saldo pokleslo o 0,6 bodu na -21,5 bodu. Výrazné poklesy, kterých jsme byly svědky v předchozích měsících, se sice již zastavily v lednu tohoto roku, ale od před-pandemických úrovní je důvěra spotřebitelů stále ještě značně vzdálená.

Domácnosti hůře hodnotí svoji finanční situaci, přičemž více než třetina jich uvádí, že se svými příjmy sotva vyjdou. Celková důvěra v ekonomiku se ve srovnání s únorem zvýšila o 2,2 bodu na 93,9 bodu. Výsledky tak potvrzují náš odhad, že ekonomika by po mělké recesi, kterou si prošla ve druhé polovině loňského roku, měla pomalu začít nabírat dech.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů se v březnu přestala zlepšovat. Bojí se vleklé vysoké inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB