
Pak se jeho agentura ve vší tichosti přesunula „od filmové produkce na realitní trh, kde poskytovala diskrétní realitní činnost pro VIP klienty, zejména pro celebrity“ (citace z webu dluhopisy.cz). Letos prvního dubna, a nejde o apríl, Městský soud v Praze zahájil s firmou insolvenční řízení, v němž věřitelé (zatím) nárokují statisícové částky.
V roce 2017 uvedla společnost SEDMA Praha prostřednictvím serveru www.dluhopisy.cz na trh emisi nezajištěných firemních dluhopisů v celkovém objemu 22 milionů korun s 9,1% úrokem.
Emise byla pozastavena a je velmi pravděpodobné, že k naplnění jejího původního cíle – nákupu nemovitostí s následnou výstavbou sociálního centra pro seniory a rehabilitačního centra pro nemocnice v Libereckém kraji, už nedojde. S investicí v celkové výši 80 milionů korun zde mělo podle plánů emitenta vzniknout 180 lůžek pro seniory a nové rehabilitační prostory.
Výnosy z nezajištěných dluhopisů v nominální hodnotě 50 tisíc Kč měly být vypláceny dvakrát ročně. První splátka proběhla v termínu, ale od srpna 2018 už emitent nesplácí. „Kam se poděly investované prostředky, které měly být použity na realizaci sociálního a rehabilitačního centra, se investoři ptají marně,“ říká Eliška Skřivanová ze serveru Rizikové dluhopisy, který na zahájení insolvenčního řízení se společností SEDMA Praha upozornil.
„Chtěl jsem využít pár svých volných finančních prostředků a dluhopisy firmy Sedma Praha mi přišly zajímavé. Zakoupil jsem si jeden dluhopis a říkal jsem si, jak mám peníze „dobře uložené“. Za tři měsíce, kdy měla přijít první splátka úroků, jsem si všiml, že žádná nepřišla. Bylo mi to divné, ale myslel jsem si, že došlo k nějakému zpoždění. Po dalším měsíci se stále nic nedělo a v tu chvíli jsem začal uvažovat, zda nejde o podvod. Koncem února mělo dojít k další platbě úroků a opět žádné nepřišly,“ říká jeden z poškozených investorů.
SEDMA Praha, společnost s ručením omezeným se základním jměním ve výši 140 tisíc korun, jejímž jediným majitelem a jednatelem je režisér Václav Hnát, přitom od počátku své existence (1991) ani jednou nesplnila zákonnou informační povinnost vůči sbírce listin obchodního rejstříku, takže po dobu více než čtvrt století systematicky nezveřejňovala informace o tom, jak hospodaří.
Pikantní na celé věci je, že insolvenční návrh podala společnost Centrum dluhopisů, přes niž SEDMA Praha své obligace inzerovala. Podle insolvenčního rejstříku si firma nárokuje pohledávku ve výši přes 250 000 Kč. Z „režie“ serveru dluhopisy.cz, jehož je společnost Centrum dluhopisů provozovatelem, přitom pocházejí také další problémové emise firem Sponge Factory Czech a Triload Invest, které rovněž skončily v insolvenci, upozornil web www.rizikovedluhopisy.cz.