Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

RozhovorTéma týdne
Také vám dárky pod stromeček nosil Ježíšek? Pamatujete si, jak jste se cítili, když došlo k osudovému prozření? Člověk by čekal, že duchovní názor kněze na Ježíška jako štědrého patrona Vánoc i na „lži“ rodičů by měl předem jasný. Není tomu tak. I Tomáš Halík byl jednou dítětem a na Vánoce, dárky i Ježíška se tak dodnes dokáže podívat očima těch nejmenších.
Lhát se nesmí, i kdyby se to „vyplatilo“, říká Tomáš Halík. Foto: archiv

Kdy dětem odtajnit klasickou vánoční pověru, že jim nosí dárky Ježíšek? Jak vysvětlit, že šlo o „malou lež“ a tradici?
Jak jste dospěl k přesvědčení o „vánoční pověře“? Vám snad dárky nenosí Ježíšek? To jste asi nebyl hodný! Mně nosí dárky Ježíšek stále. V jisté chvíli mi došlo, že to Ježíšek všechno nemůže stihnout osobně, tak to deleguje na mé rodiče, to ale kouzlo Vánoc a Ježíškovu štědrost v mých očích nijak neoslabilo.

Měli bychom dětem vlastně vysvětlovat vše a neschovávat se za lží?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že dítě je malý hlupáček. Děti mají svůj mýto-poetický svět, který je v mnohém hlubší a bohatší než ten náš, my jsme z toho ráje byli vyhnáni. Představa, že dospělí jsou „chytřejší“ a že mohou dětem z nadřazené pozice vysvětlovat, „jak to ve skutečnosti je“, je naivní a arogantní. Dítě má ve hře přístup k hlubší a pestřejší dimenzi světa, my se k této sféře skutečnosti dostáváme pak už jen ve snech a v umělecké fantazii.

O jakém světě mluvíte?
Dítě má podobně jako tomu bylo u archaických kultur schopnost podržet si zároveň dvojí vidění světa. Jistým způsobem ví, že Mikuláš je tatínek, ale bere ho zároveň jako Mikuláše. Má kmotřenka Niké dovedla být psem Jonathanem pod stolem a vzápětí zas způsobnou holčičkou. Někdy kolem počátku školní docházky dítě ale schopnost vnímat dvě stránky skutečnosti zároveň ztrácí, podobně jako ztrácí schopnost učit se rychle a spontánně odposlechem cizím jazykům. Vstupuje do našeho dospělého světa, který je vlastně v mnohém více plochý a chudý, jakkoliv v jiných ohledech je zrání mozku a racionálních schopností pochopitelně přínosné.

Milosrdná lež je někdy lepší než krutá pravda. V jakých situacích se vyplatí dětem lhát, pokud takové případy existují?
Lhát se nesmí, i kdyby se to „vyplatilo“. Lež je vědomé poskytnutí nepravdivé informace člověku, který má na pravdivou informaci právo. V určitých situacích pravdivé informace musíme zatajit, například když jsme vázáni slibem mlčení, nebo kdybychom sdělením určitých fakt druhého poškodili. V takovém případě se nejedná o lež.

PSALI JSME:
„Děda Mráz je Santa, který se dal ke komunistům,“ říká kardinál Dominik Duka

Jsou děti připraveny na všechny životní a rodinné situace? Nebo je lepší dětem říci na rovinu, jak se věci mají?
Opravdu si myslíte, že my víme, „jak se věci mají“? V komunikaci s dětmi musíme respektovat vývojová stadia – nakolik dítě může informaci pochopit a zpracovat, aniž by vyvolalo trauma. Děti samozřejmě na všechny životní a rodinné situace připravené nejsou. Ale to nejsou mnohdy ani dospělí.

Jak k problematice „Ježíška“ a dětí přistupujete vy?
Radím rodičům, aby ve správné době dětem řekli, že si dáváme dárky, protože se narodil Ježíš a protože jeho narození je největším darem, který lidstvo kdy dostalo. Ale to by mnozí rodiče museli vědět, kdo ten Ježíš byl a co Vánoce vůbec znamenají. Rodiny, které postrádají duchovní kulturu, což není úplně totéž, co „náboženské přesvědčení“, stejně jako neúplné rodiny, poškozené traumatem rozvodu, ztratily klíč ke kráse Vánoc. Z posvátného času, na který se lidé těší celý rok, se stal duchovně zcela vyprázdněný hektický čas konzumu, nervozity, přejídání a marné snahy nahradit množstvím dárků to, co děti skutečně potřebují: lásku a pozornost.

Zavřít reklamu ×
    • Víte jak to je … církev má tu svojí lež pavně nalinkovanou a když se od ní odchýlíte kterýmkoliv směrem ať už třeba k jiné lži nebo nedej bože pravdě jste u nich v nelibosti.

  1. Kdyby život každého člověka „poznamenala“ jen tahle jedna nevinná lež o Ježíškovi, no to by bylo terno! Všichni jsme kdysi věřili na Ježíška, a neznám nikoho, kdo by tím byl postižen na doživotí. Nebo je dnešní mládež tak přecitlivělá, že ji rozhodí, když zjistí, že Ježíšek dárky nenosí? 🙂

    • To je velmi správný postřeh, v dnešní době se na lidi valí takové množství desinformací že nevinná lež o nějakém ježíškovi, dědovi mrázovi nebo santa clausovi kterou velmi brzy prohlédnou je proti tomu jen malé cvičení kritického myšlení. Děti si tak brzy uvědomí že ne vše co se jim říká je nutné automaticky považovat za pravdu a už na ježíškovi si natrénují schopnost podívat se na takovou sugesci vlastním pohledem a nepřijmout ji.

    • Je mi 24 let a vím, jak jsem se cítila, když jsem se dozvěděla pravdu „o Ježíškovi“. Pro mě to byla zrada a řekla jsem si: když můžou lhát rodiče mě, proč bych nemohla lhát já jim?

    • pokud chcete odstranit lež o ježíškovi, ok nemám s tím problém, říkejme vánocům třeba svátek empatie a dárky nechme nosit místo ježíška třeba ježečka 🙂

  2. Bylo 24.12. Ač jsem nevěřící, přesněji mám svou víru v osud, jsem přesvědčen, že v Čechách se pohanská tradice postupně snoubila s posléze převažující křesťanskou. S tím se vyvíjela tradice Vánoc, která si uchovala určité rysy obou těchto ér na našem území. Jako malý chlapec jsem věřil na Ježíška, neměl jsem potuchy, kdo byl nějaký Ježíš z pohledu křesťanského, snažil jsem se jen být hodný, abych jej mohl obeslat dopisem s nějakým přáním, často jsem byl mile překvapen, protože jsem dostal i to, co jsem si přál, ba i někdy to, co jsem si přál již dříve, ale nenapsal jsem si o to. To mě jako malého utvrdilo ve víře, že je skutečně tak mocný a sleduje mě celý rok, jak se chovám, jak se učím, jak pomáhám druhým, protože, jak by to mohl jinak vědět. Ale asi v devíti, deseti letech jsem už postupně přicházel na to, proč dostáváme dárky všichni, né jen já. Že není Ježíšek, kouzelný hodný dědeček, a že si jen blízcí lidé dávají dárky mezi sebou. Ale jen! Bylo mi vysvětleno, že už jsem dospěl do věku, kdy ten pojem“Ježíšek“ je nutno chápat poněkud jinak. Je přítomen tehdy, když se nám podaří obdarovat bližního něčím, co si myslíme, že mu udělá radost. A pokud mu tu radost dokážeme opravdu udělat, dokážeme rozzářit jeho oči a přivést jej do stavu opravdového překvapení a radosti z dárku, tak těch pár vteřin tu ten Ježíšek skutečně byl. V tomto smyslu věřím na Ježíška již asi 43 let.

      • Snad bych ještě rád doplnil, že dětem se též vypravují pohádky, krásné, aby se jim vytvářel postupně úsudek k reálnému životu kolem nich, aby se naučily rozeznat dobro od zla, a aby se obvykle chovali spíše jako jejich kladní hrdinové. Ty naše s dobrým koncem od Boženy Němcové, nebo od K. J. Erbena již od útlého dětství, ty severské a jiné strašidelné s koncem tragickým, až později. Nepokládám tedy za nic nemravného, vycházet z našich kulturních i historických předloh a „namluvit“ (kategoricky řečeno vlastně lhát) dětem, že dárky na Vánoce nosí Ježíšek, i když je dáváme vlastně sami.
        Já neumím zdůvodňovat v této věci, jako prof. Halík, protože nejsem ve víře, ale domnívám se, že víra v silnější dobro, které by mělo být hlavní směrnicí ve vztazích mezi lidmi, je nám oběma společná.
        Dobré jídlo a pití k těmto dnům asi odedávna patřily, i když historicky se možnosti štědrovečerní tabule měnily. I zde však platí: Jez do polo syta, pij do polo pita, protože nejen budeš žít dlouhá léta, ale zbude v myšlenkách i místo na vzpomínky, setkání a úvahy o tom jak dál, blíží se tou dobou vždy Nový rok

    • „Ač jsem nevěřící,“
      Dobrý den, možná jste věřící, víc než si myslíte, jen si to „zatím“ tolik neuvědomujete. Vyjádřil jste to nádherně, přestože se slovy některé věci jen těžko vyjadřují. Lidé totiž velice rychle zapomínají, že kdysi dávno také byly malými dětmi, a že s rozzářenýma očima očekávali u vánočního stromku (nejen tam) na „své“ dárky. A neznám nikoho, kdyby si podobný prožitek neponechal ve svém srdci po celý svůj život. A neříkal snad Ježíš : „Buďte jako malé děti.“ A my se jim stáváme, zatím jen o Vánocích, samozřejmě jak kdo, ale proč bychom jimi nemohli „zůstat“ po celý rok. Cožpak se někdo může vymlouvat, že by již od svého narození nevěděl co je to láska? Cožpak mezi námi nejsou lidé, kteří nebyli milováni, a přesto milují? A sama radost je v každém z nás, jen ji musíme dopřát, aby se skrze nás projevila. A pokud někdo nevěří, ať pohlédne do očí malého dítěte. Ve svých očích nemůžeme skrýt pravdu o sebe sama, je tam zapsána, a každý v ně může pohlédnout a číst. Přeji Vám, ať „věříte“ i nadále, v Ježíška, který skrze vás dokáže rozzářit oči nějaké vám blízké osoby, Mirku, a děkuji vám za váš upřímný komentář. Ne náhodou oslovil i jiné čtenáře, včetně redakce.

      • Děkuji Vám za pochopení a snad i pochvalu, to nemuselo být, já reagoval na článek, psaný z pozice autority, prof. Halíka. Slyšel jsem, že prof. Halík má značný vliv na určitý okruh mladých lidí kolem sv. Salvatora, hodně cestoval, publikoval. Záměrně, jako laik, a k tomu opravdu nevěřící jsem, přidal své komentáře a myslím, že se mi podařilo ověřit si, že padly na úrodnou půdu porozumění. Přiznávám, že to mě naplnilo radostí. Protože má víra v osud, jak jsem na počátku uvedl, mi přímo ale svobodně navádí k toleranci těch ostatních, což nevylučuje, jak vidno vzájemné porozumění. A to je dobré.
        Martin
        ps (Mirek byl pro mě vždy Dušín, mimo jiné jeden z mnohých kladných příkladů v mém dětství)

    • Nepleťte si, prosíme, cenzuru s pravidly slušné diskuse, v níž se např. nepoužívají vulgární výrazy. Redakce

      • To je v pořádku. Vulgaritami se to v diskusích zbytečně jen ježí a každý názor lze jistě napsat i bez nich.

  3. Stokrát opakovaná církevní vatikánská lež se stala pravdou.
    A o církevní lži se dle vatikánce Halíka nesmí lhát !!!!
    ježíš Kristus byl jedním z největších podvodníků starověku spolu se svými apoštoly páchal organizovanou trestnou činnost podvody na obyvatelstvu apoštol šel o holi jéžiš mávnul rukou a on hůl odhodil a byl uzdraven a další zázraky krom léčitelství provozoval podvody ve slibu narození syna dobré úrody neshoření stavení a další a za vše si nechal platit a když mu na tyto podvody přišli tak ho podle tehdejších zásad jako každého podvodníka ukřižovali a jeho krimi pomocníky apoštoly rozehnali a církev vymyslela lživé upíristické vánoční z mrtvých vstání a podvodníka Nazareta si oživila jako bič na prosté lidi které si církevními žvásty rasisticky nadřazeně podrobila a zotročila jako fašisti…naštěstí se nám dochovali filmové záběry jak vatikánští papeženci v brokátových hábitech stojí před Kruppovými závody a svěcenou vodou žehnají germánským fašistickým tankům dělům zbraním vyjíždějících z továren rovnou na východní a západní frontu vraždit méněcennou lidskou rasu….
    a nesmíme zapomenout ani na to že kardinál Pius II svatořečil Asolfa Hitlera
    a že do dnešního dne církev nesmazala z mistra Jana Husa klatbu a on je stále kacíř
    a nesmíme zapomenout že církevní lumpové až ústy slovanského polského papeže Jana Pavla II uznala učení Galilea Galilei čímž vlastně uznala heliocentrický systém
    a lživě narozená osoba v den 24.12. nemůže jako batole nosit v rozumných rodinách nevědomým dětem dárky….a je zrůdností tvrdit že církevní Halíkova lež je pravdou a to zvláště v dnešní době rozsáhlých elektronických možností informací
    Jakub Jan Ryba…po jeho smrti jeji církevní geocentričtí šašci autodafé zločinci a grázlové potrestali a vyobcovali ze světského a v tehdejší době i lidského posmrtného života a provedli zrůdnou zvrhlost a zakázali tito papeženci pohřbít Jakuba Jana Rybu na hřbitově. Součastně s tímto mu byla církví zkonfiskována a ukradena pozůstalost. Do dnešního dne se církevní zrůdy a grázlové za tento čin veřejnosti a příbuzným neomluvili.Tento hnusný církevní akt měl v tehdejší době dopad na jeho příbuzné s nimiž se tato skvrna nekřesťanství vlekla celý jejich život. A dnešní ubozí čeští blbečci a pánbíčkáři spojují dílo J.J. Ryby s církevními zločinci a jsou přesvědčeni o naprostém spojení jeho vánoční mše s církevními zrůdami.
    Vánoce a velikonoce nejsou církevní svátky ale svátky lidové jejichž podstata tkví v pozorování přírody, hvězd…lidé 4000 let p. naším letopočtem a vznikem křesťanství slavili tyto přírodní a astronomické svátky slunovratu a návratu jara…ukončení zimy…pálili Morény zapalovali na kopcích ohně vítali příchod jara a tepla…křesťané při šíření víry je za to vraždili a upalovali kradli majetek a protože nemohli všechny nevěřící povraždit a lidem tyto přírodní svátky vymýtit lstivě převzali tyto astronomické svátky a upíristickým aktem zmrtvýchvstání oživili modlu po zásluze ukřižovaného podvodníka Nazareta a umístili účelově prolhaně a úmyslně upíří zmrtvýchvstání do chléva do života tehdy nezbytného prostoru každé rodiny který tehdy byl u každého stavení spolu s domacím zvířectvem…a dnešní tupý ubožáci vzdělanci i nevzdělanci a posluhovači církevních zlodějských šašků tyto svátky slaví jako křesťanské…no co dodat…prolhaný staletý papeženský hnus a lež.
    Halík je společensky vysoce nebezpečná osoba

    • Máte pravdu . Naši prapředkové slavili zimní slunovrat a křesťanská církev , protože se jí nedařilo tyto oslavy zrušit , do tohoto termínu nainstalovala narození Krista , podobné je to i s velikonočními svátky , kdy předkové oslavovali příchod jara a nového života a některé ty předkřesťanské zvyky se uchovaly dodnes – šlehání proutky děvčat , darování vajec – jak by tohle mohlo souviset se vzkříšením Krista ? Také že nesouvisí . Nechápu , kdo může v dnešní době , kdy máme přístup k vědeckým poznatkům , baštit církvi její bludy ! Asi jedině podobní “ inteligenti “ jako jsou islámští teroristé . Také vymyté mozky náboženstvím….

      • zimní slunovrat by byl takový krásný svátek, klidně bych to bral zpět … podnítí zájem o astronomii a je spojen se skutečným zdrojem života na zemi, sluncem …

  4. Jsem již na světě víc jak 50 let a jsem křesťan a věřící . Kostely a bohoslužby již drahnou řádku let nenavštěvuji ale rozhodně se nevyhnu návštěvě kostela někde na výletě . To že dárky nosí Ježíšek nám říkali naši rodiče i dědeček a babička a i když vím že dárky si lidé kupují mezi sebou jen pro to aby udělali radost jiným svým dětem když byli malé jsme taky říkali že Ježíšek nosí dárky prostě to už patří ke křesťanské tradici vzpomenutí na narození Ježíše Krista . Dědu Mráze jsme vytlačily z podvědomí i když se nám to kdysi snažily elity vštěpit teď se postupně snaží Ježíška nahradit Santa Klausem ale pro křesťany a věřící budou svátky vánoční vždy spojeny s Ježíšem Kristem a jeho narozením a tak i budoucí generace budou svým dětem říkat že dárky nosí pod stromeček Ježíšek než děti sami zjistí že to tak není . Ale rozhodně je Ježíšek pro malé děti tajemnou bytostí a kouzlem vánoc .
    A pan Halík sám vypadá jak vyslanec pekla .

  5. Vánoce jsou oslavou slunovratu. Je to keltský svátek a nemá s narozením Ježíše nic společného. To si církev vymyslela pro svůj prospěch.

    • a to je pravda která se církvi do krámu nehodí, takže ji pochopitelně neuslyšíte. Říkejte ji svým dětem až se o to začnou zajímat, tam to dává smysl.

  6. Ač s páterem Halíkem v řadě jiných věcí nesouhlasím, v tomto článku není nic, s čím bych se neztotožnil. Myslím, že na jeho zbytečné démonizaci mají velký podíl média. Řadě lidí stačí ke „spravedlivému rozhořčení“ už jen vhodně zvolený titulek a dál už ani nečtou.

  7. Tak jistě mohl bych dětem říci že Ježíšek je jen výmysl církve která donedávna ovládala naší civilizaci skrze podobné pověry o všemocném božstvu a údajném příbuzenstvu. Ale ony na to přijdou velmi brzy samy a buďte si jisti až přijde ta chvíle kdy o tom začnou pochybovat rád jim vysvětlím jak se to z tzv. náboženstvími a jejich snahou pomocí lží ovládat masy lidí ve skutečnosti má. Nemějte přehnanou péči, vše má svůj čas 🙂

  8. Pocházím z nevěřící rodiny, ale vánoce ve jménu Ježíška se u nás slavily, a nikdy jsem se od rodičů nedozvěděla, že dárky jsou od nich, to mi řekli až ve škole. Já neberu vánoce jako narození Krista, ale jako zrození slunce, které se po vánocích k nám zase začíná vracet. Ani ten advent necítím duchovně, ale je to zvláštní pocit z přírody, která se ukládá k zimnímu spánku, adventní čas je úplně jiný, než běžná zima po vánocích, jen zkuste v té době zvečera si sednout na zahradě a vnímat, já takto vnímám přírodu už od dětství, je v ní zvláštní atmosféra. Chápu naše slovanské předky, kteří touto dobou slavili zimní slunovrat, vánoce jsou pro mne velký přírodní svátek a ježíšek holt už k tomu nějak patří, nějaká bytost přece musí dětem ty dárky dávat. A koledy taky, i když opěvují narození Ježíše, přece jen jsou součástí vánoc a protože jako dítě jsem slyšela na Štědrý den od rána do večera v rozhlase po drátě koledy, mám je spojené s vánoci,jejich tajemnem a krásou. A i to slovo koleda máme ze slovanské pohanské doby, Koleda byl jedním z pohanských bohů. A když se člověk nad tím zamyslí, tak vánoce i velikonoce jsou plny pohanských zvyků, takže pro mne vánoce nejsou křesťanským svátkem, ale svátkem přírody a slunce a stále jsou pro mne nejkrásnějšími svátky v roce.

  9. Moji rodiče mě vedli k náboženství, že krást a lhát se nesmí atd.Že mě búh za to potrestá .Není to pravda a nakonec můj názor rodiče přijali a uznali, že mám pravdu.A to proto,protože ti co kradou a lžou mnebyli nikdy potrestáni a trestáni byli obyčejní lidé ,kteří byli hodní.To bohužel mám ze života zkušenost.Lžou nám o bohu .Znám spoustu těch co těžce ubližovali druhým a dožili se v blahobytu vysokého věku ve zdraví.Bůh je nepotrestal .A obyčejného člověka poctivého trápil život od začátku do konce a ještě mu bylo hůř a hůř .Rodiče to zdůvodnili tím, že až po smrti příjdou do
    nebe a budou šťastní.A to má člověk poslouchat o boží lásce, která není a trestu o zlých lidech kteří skončí v pekle.Pane Halík asi je to zbytečné vám o tom psát vy budete mít vždycky pravdu i kdybyste ji neměl.Tak jak se to lidově říká náboženství bylo kdysi berličkou proti lidské bídě , aby jsme to vydrželi a spoléhali na boha.Musíme spoléhat sami na sebe a nevěřit tomu co hlásá náboženství.Nezlobte se,ale lidi se musí naučit žít s těžkostmi a ne chodit jen do kostela.K čemu by mi byl kamarád který by mi nepomohl v neštěstí .A mohl by.a .náboženství by mělo být ten kamarád bohužel je to přítěž.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.