Topná sezóna začala. Už máte vyčištěný komín a revizi kotle?

Přestože topná sezóna začala oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vedlo řadu domácností k tomu, že už si alespoň na noc začaly přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před nadcházející topnou sezónou prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.
Pokud jsou toho lidé schopni, mohou si čištění komína provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík. Foto: Pixabay

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, přizděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Pokud se požár z komína nerozšíří, může majitel mluvit o štěstí. Hasiči však v minulosti zasahovali u řady událostí, kdy komínový požár způsobil velké škody na majetku.

Základní lhůty pro čištění spalinové cesty na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon kotle do 50kW, je třikrát ročně.

U spotřebiče na kapalná paliva dvakrát ročně a jednou za rok je potřeba provést údržbu spotřebiče na plynná paliva.

Nová vyhláška je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.

Co dělat, když začne v komíně hořet? Okamžitě přestaňte topit. Pokud je to možné, vyberte topeniště a hned odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína.

Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Ani lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad, hasiči mají zkušenost s událostí, kdy majitel u komína uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.

PSALI JSME:
Tvrdý trest za „špinavý“ komín. Pokuta až 100 tisíc korun

O problémech takzvaných „falešných kominíků“ se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli“ někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

Autorka je tisková mluvčí HZS Libereckého kraje
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.