Topná sezóna začala. Už máte vyčištěný komín a revizi kotle?

Přestože topná sezóna začala oficiálně až 1. října, chladné počasí posledních dnů vedlo řadu domácností k tomu, že už si alespoň na noc začaly přitápět. Jak ale vypadají naše kotle a komíny po létě? Určitě by je měl před nadcházející topnou sezónou prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné.
Pokud jsou toho lidé schopni, mohou si čištění komína provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík. Foto: Pixabay

Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, přizděný trám v komíně a špatné spáry v komíně. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Pokud se požár z komína nerozšíří, může majitel mluvit o štěstí. Hasiči však v minulosti zasahovali u řady událostí, kdy komínový požár způsobil velké škody na majetku.

Základní lhůty pro čištění spalinové cesty na pevná paliva s celoročním provozem (např. běžný rodinný dům), kde je výkon kotle do 50kW, je třikrát ročně.

U spotřebiče na kapalná paliva dvakrát ročně a jednou za rok je potřeba provést údržbu spotřebiče na plynná paliva.

Nová vyhláška je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést svépomocí. Minimálně jednou do roka však musí komín prohlédnout kominík.

Co dělat, když začne v komíně hořet? Okamžitě přestaňte topit. Pokud je to možné, vyberte topeniště a hned odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komína.

Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Ani lézt na střechu a hasit svépomocí není určitě dobrý nápad, hasiči mají zkušenost s událostí, kdy majitel u komína uklouzl, sjel po střeše a spadl na zem.

PSALI JSME:
Tvrdý trest za „špinavý“ komín. Pokuta až 100 tisíc korun

O problémech takzvaných „falešných kominíků” se již hovoří řadu let. K tomu, aby lidé „nenaletěli” někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR. Na internetové adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/ si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.

Autorka je tisková mluvčí HZS Libereckého kraje
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru