Tradiční motor Evropy, Německo, se zadrhnul

Názor
Zatímco americká ekonomika je už od začátku roku v recesi, ta evropská se zatím drží. Podle předběžného dohadu Eurostatu dosáhl mezikvartální růst hrubého domácího produktu (HDP) Evropské unie 0,6 procenta, eurozóny dokonce 0,7 procenta.
Zatímco americká ekonomika je už od začátku roku v recesi, ta evropská se zatím drží. Tradiční motor Evropy, Německo, se ale zadrhnul. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zásluhu na tomto výsledku mají především velké země jako Itálie a Španělsko, kde růst ve druhém čtvrtletí podstatně zrychlil, zatímco tradiční motor Evropy – Německo – se zadrhnul. Na turismus orientovaným zemím se dařilo více, zatímco ty průmyslové – exportně orientované – mají aktuálně problém. Výsledek je velmi pozitivní s ohledem na situaci na komoditních trzích, negativní sentiment i panující vysokou inflaci.

Jde ovšem o předběžná čísla za 11 zemí z 27, takže na hluboké závěry je ještě čas. Eurostat zároveň vydal i předběžný odhad inflace za červenec, podle kterého jsou spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně vyšší o 8,9 procenta. „Zásluhu“ na tom má zcela nepřekvapivě vysoký růst cen energií, k němuž se v posledních měsících přidaly i zdražující potraviny.

Roste ovšem nejenom celková inflace, ale i ta jádrová, do které se postupně přelévají nákladové vlivy, jako jsou ceny energií, surovin a dalších vstupů. Inflace v eurozóně vystoupala na nová maxima, a to by s ohledem na pokračující růst ekonomiky mělo přimět Evropskou centrální banku (ECB) k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání o 50 bazických bodů. Samozřejmě velkou neznámou je i nadále situace na trhu s plynem a navázaném trhu s elektřinou.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny projevila ve druhém čtvrtletí překvapivou odolnost

Zavřít reklamu ×
  1. Orientace na Německo byl a je nesmysl,který naši politici nedokážou pochopit. Už před 5 lety jsem psal,že náš zájem má být hlavně Polsko.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB