Trestat za daňové úniky nebude možné dvakrát

Pachatelé daňových úniků se mohou těšit na září. Nejvyšší soud by měl vydat průlomové rozhodnutí, podle kterého by už nebylo možné postihovat daňové delikty dvakrát – vyměřením pokuty a ještě v trestním řízení. Informoval o tom server lidovky.cz.

Trestat za daňové úniky nebude možné dvakrát. Ilustrační foto: Pixabay

Podle Lidovek totiž dosavadní praxe znamená vlastně porušení Ústavy. Pachatel daňového úniku, který zaplatí penále vyměřené finančním úřadem, už by před soud jít neměl.

„Finanční správa ročně podá až 1800 trestních oznámení kvůli krácení daně. Může se to dotknout více než poloviny případů,“ citují Lidovky.cz Jiřího Žežulku, finančního experta společnosti Apogeo, bývalého šéfa Generálního finančního ředitelství.

Penále 20 procent se ukládá, když člověk nebo firma neodvedou daň ve správné výši a finanční úřad na to přijde. Stát na něm ročně vybere přes půldruhé miliardy. Dle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva a českého Nejvyššího správního soudu (NSS) je i to příliš přísné.

Dovolání k Nejvyššímu soudu

Soudy zatím nerozhodovaly o běžících trestních řízeních s daňovými defraudanty. Už desítka dovolání ale dorazila na Nejvyšší soud (NS) a zaznívá v nich právě argument již uloženým daňovým penále – takzvanou překážkou ne bis in idem. „Jedna z těchto věcí byla postoupena velkému senátu trestního kolegia a v ostatních věcech se vyčká na jeho rozhodnutí,“ řekl LN předseda kolegia František Púry s tím, že verdikt by mohl padnout v září, až se soudci vrátí z dovolených.

Pokud by Nejvyšší soud takto rozhodl, spadnou pod stůl všechna trestní stíhání pro zkrácení daně, kde bylo v minulosti uloženo daňové penále. „Trestní stíhání by nemohla být vůbec zahajována. V už běžících řízeních by to znamenalo jejich zastavení,“ vysvětluje odborník na trestní právo Tomáš Gřivna. A to ať už případ řeší policisté v přípravném řízení, nebo soud v prvním stupni nebo rozhodující o odvolání.

„Nejvyšší soud nejspíše rozhodne tak, že pokud bylo v dané věci již uloženo daňové penále, musí být trestní řízení zastaveno. Dvojí trestání za stejný skutek totiž zakazují mezinárodní smlouvy i česká Listina základních práv a svobod,“ dovozuje podle Lidovek pražský advokát Ondřej Trubač.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.