Třetina mladých pobývá v „Mama-hotelu“

Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že v ČR žije u rodičů necelá třetina jejich dětí ve věku 20 až 30 let. Pro 97 % z nich je podstatným argumentem úspora peněz. Dalšími udávanými důvody jsou ztráta pohodlí a obava začít se rozhodovat samostatně. Problematické se ukazuje i oslabení rodinných vazeb.

Ilustrační foto: Pixabay

Podle ředitelky marketingu Českomoravské stavení spořitelny Vlaďky Dvořákové je pro rodiče i děti rozhodující finanční hledisko. I z toho důvodu dvě třetiny rodičů svým dětem spoří na nové bydlení a do odchodu své ratolesti z domova jim stihnou naspořit průměrně 130 000 Kč.

Za ideální věk k osamostatnění považují obě skupiny 23 let, z hlediska životních milníků jde potom jednoznačně o ukončení studií. Dalším silným motivem k odchodu do vlastního bytu nebo domu bývá vážný partnerský vztah. Přibližně polovina mladých lidí uvádí, že je problematické navázat a udržovat partnerský vztah s někým, kdo ještě stále bydlí u rodičů.

Obvyklé jsou i konflikty ohledně peněz nebo časté hádky o způsobu soukromého života. Většině rodičů ale například nevadí, pokud si jejich syn nebo dcera vodí na noc domů partnera, zhruba 60 % z nich toleruje noční návraty nebo přespávání mimo domov.

Pouze sedm procent dotázaných se domnívá, že pro dosažení vedoucích pozic v zaměstnání je výhodnější zůstávat bydlet s rodiči, naproti tomu 44 % mladých je přesvědčeno o tom, že jim brzký odchod zajistí lepší startovací pozici v kariéře.

Téměř polovina tázaných si přitom nedokáže představit, že by jejich nadřízený v práci stále bydlel u rodičů. Uznání lidí ve svém okolí je přitom podle dotazníků nejvýraznější aspekt, který mladým k odchodu z domova pomůže.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena