Trh se obává, že těžaři ropy jsou až příliš optimističtí

Názor
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS opět vzrostly, avšak už jen velmi mírně. Jejich letošní zdražování, které v březnu vykazovalo i nejrychlejší tempo za posledních více než deset let, prozatím končí. V příštím týdnu mohou řidiči v ČR očekávat jejich zlevnění, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Benzín i nafta jsou nyní nejdražší od loňského března, když se prodávají za 31,34, resp. 29,57 koruny za litr. 
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS opět vzrostly, avšak už jen velmi mírně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pohonné hmoty budou zlevňovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku. Cenově srovnatelný je ve Slovinsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší.

Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí přibližně stejně. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Rakousku, v Německu či Itálii je pak dražší. Nafta letos v ČR zdražuje výrazně mírněji než benzín, neboť se postupně projevuje letošní snížení spotřební daně z ní.

Důvodem nadcházejícího zlevňování pohonných hmot v ČR je zejména fakt, že cena ropy na světových trzích v posledním měsíci poklesla, a to o zhruba 7,5 procenta. Tuzemské čerpací stanice ještě teprve toto zlevnění plně promítnou do svých cen.

PSALI JSME:
Zdražování pohonných hmot ztrácí na síle

Současně od konce března dochází ke zpevňování koruny vůči dolaru. Dolar se včera prodával i za méně než 21,68 koruny, takže byl nejlevnější do začátku letošního března. Se zlevňováním dolaru dochází ke zlevňování korunové ceny ropných produktů, které se v něm mezinárodně obchodují.

Ropa nyní zlevňuje bezprostředně z toho důvodu, že se na řadě míst světa opět zhoršuje pandemická situace. Například v Indii, která je třetím největším dovozcem ropy na světě, roste počet nakažených. Nákaza by tak mohla ochromit tamní ekonomiku, a tedy i poptávku ropě.

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se navíc minulý týden rozhodli od května postupně navyšovat objem těžby ropy. Objem těžené ropy by tak měl do července stoupnout o přibližně 2,1 milionu barelů denně. Tradiční světoví těžaři tím vysílají signál, že počítají s výrazným celosvětovým oživením ekonomické aktivity během letošní letní sezóny.

PSALI JSME:
Šok na trhu s ropou: Klíčoví těžaři nezvyšují těžbu, pohonné hmoty v ČR dále citelně podraží

Zároveň ovšem tedy trhy musí počítat s vyšší nabídkou ropy, což vzhledem ke stále poměrně nepříznivé situaci – nejen v Indii, ale třeba i v Evropě, která je rovněž významným dovozcem – vyvolává v obchodnících s ropou obavu, že se optimistické očekávání kartelu OPEC a jeho spojenců nemusí protnout s letní realitou.

Pokud se neprotne, a pokud by byla poptávka slabší, než těžaři nyní čekají, znamená to pochopitelně tlak na pokles ceny ropy.

OPEC a jeho spojenci se opět setkají koncem dubna a je možné, že nyní plánovaný postup přehodnotí. Loni na jaře se kvůli pandemii tito tradiční těžaři dohodli, že sníží svoji těžbu ropy v historicky rekordním rozsahu, a sice o 9,7 milionu barelů denně. V srpnu pak redukci v těžbě ropy zmírnili na 7,7 milionu barelů, letos v lednu pak na 7,2 milionu barelů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.