Trh se obává, že těžaři ropy jsou až příliš optimističtí

Názor
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS opět vzrostly, avšak už jen velmi mírně. Jejich letošní zdražování, které v březnu vykazovalo i nejrychlejší tempo za posledních více než deset let, prozatím končí. V příštím týdnu mohou řidiči v ČR očekávat jejich zlevnění, a to v rozsahu do deseti haléřů na litr. Benzín i nafta jsou nyní nejdražší od loňského března, když se prodávají za 31,34, resp. 29,57 koruny za litr. 
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS opět vzrostly, avšak už jen velmi mírně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pohonné hmoty budou zlevňovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku. Cenově srovnatelný je ve Slovinsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší.

Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí přibližně stejně. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Rakousku, v Německu či Itálii je pak dražší. Nafta letos v ČR zdražuje výrazně mírněji než benzín, neboť se postupně projevuje letošní snížení spotřební daně z ní.

Důvodem nadcházejícího zlevňování pohonných hmot v ČR je zejména fakt, že cena ropy na světových trzích v posledním měsíci poklesla, a to o zhruba 7,5 procenta. Tuzemské čerpací stanice ještě teprve toto zlevnění plně promítnou do svých cen.

PSALI JSME:
Zdražování pohonných hmot ztrácí na síle

Současně od konce března dochází ke zpevňování koruny vůči dolaru. Dolar se včera prodával i za méně než 21,68 koruny, takže byl nejlevnější do začátku letošního března. Se zlevňováním dolaru dochází ke zlevňování korunové ceny ropných produktů, které se v něm mezinárodně obchodují.

Ropa nyní zlevňuje bezprostředně z toho důvodu, že se na řadě míst světa opět zhoršuje pandemická situace. Například v Indii, která je třetím největším dovozcem ropy na světě, roste počet nakažených. Nákaza by tak mohla ochromit tamní ekonomiku, a tedy i poptávku ropě.

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se navíc minulý týden rozhodli od května postupně navyšovat objem těžby ropy. Objem těžené ropy by tak měl do července stoupnout o přibližně 2,1 milionu barelů denně. Tradiční světoví těžaři tím vysílají signál, že počítají s výrazným celosvětovým oživením ekonomické aktivity během letošní letní sezóny.

PSALI JSME:
Šok na trhu s ropou: Klíčoví těžaři nezvyšují těžbu, pohonné hmoty v ČR dále citelně podraží

Zároveň ovšem tedy trhy musí počítat s vyšší nabídkou ropy, což vzhledem ke stále poměrně nepříznivé situaci – nejen v Indii, ale třeba i v Evropě, která je rovněž významným dovozcem – vyvolává v obchodnících s ropou obavu, že se optimistické očekávání kartelu OPEC a jeho spojenců nemusí protnout s letní realitou.

Pokud se neprotne, a pokud by byla poptávka slabší, než těžaři nyní čekají, znamená to pochopitelně tlak na pokles ceny ropy.

OPEC a jeho spojenci se opět setkají koncem dubna a je možné, že nyní plánovaný postup přehodnotí. Loni na jaře se kvůli pandemii tito tradiční těžaři dohodli, že sníží svoji těžbu ropy v historicky rekordním rozsahu, a sice o 9,7 milionu barelů denně. V srpnu pak redukci v těžbě ropy zmírnili na 7,7 milionu barelů, letos v lednu pak na 7,2 milionu barelů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kartel OPEC vznikl přesně před šedesáti lety. První schůzku svolala československá rodačka

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru