Trump dotlačil Ukrajinu k dohodě o nerostném bohatství

Americký prezident Donald Trump může slavit. Dotlačil Ukrajinu, kam chtěl. Američané tak získávají cenný klíč k rozmanitému nerostnému bohatství Ukrajiny.
Donald Trump dotlačil Ukrajinu k dohodě o nerostném bohatství. Vojenskou záruku přitom ale Kyjevu ani tak neposkytne. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Donald Trump dotlačil Ukrajinu k dohodě o nerostném bohatství. Vojenskou záruku přitom ale Kyjevu ani tak neposkytne. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ukrajinský kabinet ve střede doporučí podpis příslušných smluv, uvádí zdroje agentury Bloomberg. Aniž by ovšem Ukrajina od USA získala explicitní vojenské záruky. Samotná ekonomické zaangažování prostřednictvím právě nerostů bude dostačující i k zajištění bezpečnosti, říká americká strana.

Dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem o podílu USA na ukrajinském nerostném bohatství je i tak podle všeho racionálním krokem, neboť Spojené státy by měly vskutku získat silný ekonomický motiv, aby Ukrajinu bezpečnostně neopouštěly.

O neokolonialismu nemůže být příliš řeč. USA nechtějí nerostné bohatství přímo ovládnout – a zemi drancovat jako někdejší kolonialisté. Docela naopak. Nerostné bohatství Ukrajiny by mělo přispívat k její poválečné obnově. Jak?

Výnos z těžby ukrajinského nerostného bohatství (uranu, galia, titanu, lithia, prvků vzácných zemin jako cer či beryllium, ale také ropy nebo zemního plynu atd., pozn. aut.), resp. z prodeje licencí k této těžbě, se stane součástí fondu zaměřeného na dlouhodobou obnovu a rozvoj Ukrajiny.

Ve fondu bude mít správní a ekonomická práva americká strana. Což zvýší transparentnost a kvalitu řízení fondu tak, že by měl odpovídat západnímu standardu, takže o participaci na jeho projektech by měli mít větší zájem mezinárodní soukromí investoři.

A banky a další financiéři by související úvěry měli poskytovat za celkově výhodnějších podmínek. Výhodnějších i z hlediska poválečné obnovy Ukrajiny. Skrze fond samozřejmě USA a jejich firmy a podniky upevní své pozice při obnově Ukrajiny – a navýší příslušné zisky. Což je ale přesně to, co je třeba, aby Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. ME Marek Eiderna

    Podstata je v poslední větě – Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět. O totéž usiluje Putin pro Rusko, podbízí se nabízením ukradeného území na východě Ukrajiny – uvidíme, jak ta jednání s Rusáky dopadnou. A jsem zvědav na text dohody s Ukrajinou.