
Ukrajinský kabinet ve střede doporučí podpis příslušných smluv, uvádí zdroje agentury Bloomberg. Aniž by ovšem Ukrajina od USA získala explicitní vojenské záruky. Samotná ekonomické zaangažování prostřednictvím právě nerostů bude dostačující i k zajištění bezpečnosti, říká americká strana.
Dohoda mezi Kyjevem a Washingtonem o podílu USA na ukrajinském nerostném bohatství je i tak podle všeho racionálním krokem, neboť Spojené státy by měly vskutku získat silný ekonomický motiv, aby Ukrajinu bezpečnostně neopouštěly.
O neokolonialismu nemůže být příliš řeč. USA nechtějí nerostné bohatství přímo ovládnout – a zemi drancovat jako někdejší kolonialisté. Docela naopak. Nerostné bohatství Ukrajiny by mělo přispívat k její poválečné obnově. Jak?
Výnos z těžby ukrajinského nerostného bohatství (uranu, galia, titanu, lithia, prvků vzácných zemin jako cer či beryllium, ale také ropy nebo zemního plynu atd., pozn. aut.), resp. z prodeje licencí k této těžbě, se stane součástí fondu zaměřeného na dlouhodobou obnovu a rozvoj Ukrajiny.
Ve fondu bude mít správní a ekonomická práva americká strana. Což zvýší transparentnost a kvalitu řízení fondu tak, že by měl odpovídat západnímu standardu, takže o participaci na jeho projektech by měli mít větší zájem mezinárodní soukromí investoři.
A banky a další financiéři by související úvěry měli poskytovat za celkově výhodnějších podmínek. Výhodnějších i z hlediska poválečné obnovy Ukrajiny. Skrze fond samozřejmě USA a jejich firmy a podniky upevní své pozice při obnově Ukrajiny – a navýší příslušné zisky. Což je ale přesně to, co je třeba, aby Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Podstata je v poslední větě – Spojené státy získaly silnou motivaci Ukrajinu vojensky neopouštět. O totéž usiluje Putin pro Rusko, podbízí se nabízením ukradeného území na východě Ukrajiny – uvidíme, jak ta jednání s Rusáky dopadnou. A jsem zvědav na text dohody s Ukrajinou.