Trump: EU je ještě horší než Čína, jen menší

Názor
Americký prezident Donald Trump minulý týden opět signalizoval, že myšlenku zavedení dodatečných cel na zboží z Evropské unie vůbec neshodil ze stolu. To je varovné zvláště proto, že evropská ekonomika citelně zpomaluje. Trump v květnu o půl roku odložil rozhodnutí o zavedení cel na auta či autodíly z EU. Mohl by je tedy zavést v první polovině listopadu, pravděpodobně zrovna v době, kdy se Evropa bude vypořádávat s bezprostředními dopady brexitu, dost možná jeho tvrdé varianty.
Trump naznačil možnost dodatečného dovozního zdanění francouzských vín. Foto: Depositphotos.com

„Evropská unie je ještě horší než Čína, jenom menší,“ nechal se před víkendem Trump slyšet v rámci předvolebního setkání s příznivci ve státě New Hampshire. „Chová se k nám hrozně: Překážky, cla, daně.“

V pátek Eurostat zveřejnil statistiku vzájemného obchodu EU a USA v letošním prvním čtvrtletí. Trumpa nepotěšil. Přebytek EU z obchodu s USA totiž činil takřka 75 miliard eur, meziročně byl tedy o více než jedenáct procent vyšší. Německo svým přebytkem s USA mezi zeměmi EU zřetelně dominuje.

O víkendu se ve Francii setkají představitelé zemí skupiny G7. Pokud se státníkům vedoucích ekonomik světa nepodaří zmírnit transatlantické napětí, půjde o další špatnou zprávu, a to i pro Českou republiku. I když ta by americkými cly na evropská auta byla zasažena spíše jen nepřímo.

Trump ovšem může zavádět cla a sankce také třeba v souvislosti s digitální daní. Tu Francie již zavedla a Česko ji plánuje. Trumpova administrativa přitom francouzskou digitální daň již prošetřuje, a pokud shledá, že má diskriminační povahu, Trump nevyloučil, že například zavede další cla na francouzské zboží, konkrétně naznačil možnost dodatečného dovozního zdanění francouzských vín.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Google vs. Huawei. A evropské země zavádějí digitální daň

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru