Trump nedokázal Bidenův náskok stáhnout ani o píď

Názor
První předvolební debata amerického prezidenta Donalda Trumpa a někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, jeho vyzyvatele pro nadcházející čtyřleté období, je za námi. Stejně tak ji vstřebaly také světové trhy.
Trump nedokázal Bidenův náskok stáhnout ani o píď. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud si z klání – často spíše z „překřikované“ – něco odnesly, pak to, že pokud už vůbec něco změnilo, tak to, že Biden upevnil svůj dosavadní preferenční náskok před Trumpem. Nebo jinak: Trump nedokázal Bidenův náskok stáhnout ani o píď. Což však zároveň neznamená, že se mu to ještě nemůže podařit ve dvou dalších debatách, které budou následovat během října. Včerejší šanci ale promarnil.

Dnešní nevýrazná reakce trhů na prezidentskou debatu odráží nejen zanedbatelný posun ve vnímání šancí obou kandidátů, ale i to, že trhy si dobře uvědomují, že prezidentská volba sama o sobě o budoucím směřování americké ekonomiky zase tolik nenapoví.

Minimálně stejně tak důležitý jako její výsledek je to, zda prezident bude nadále vládnout za situace stranicky rozděleného Kongresu, nebo zda demokraté ovládnou nejen Bílý dům, ale také právě Kongres. V současnosti mají většinu v Senátu republikáni, zatímco demokraté ovládají Sněmovnu reprezentantů.

PSALI JSME:
Sociální média letošní prezidentské volby v USA ovlivní více, než jakékoliv jiné hlasování v dějinách

Těsné Trumpovo vítězství – jiné, než těsné si v tuto chvíli již prakticky nelze představit – by doprovázel opět rozdělený Kongres. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů by pak blokovali snahu o další snížení daní a o deregulaci. Trumpovi by tak zůstala hlavně jen jeho mezinárodní agenda.

Nastalo by tedy další vyostření obchodní války s Čínou, dost možná by došlo také na obchodní válku s EU. Zatímco trhům se zamlouvá snížení daní a deregulace, vyostření obchodních konfliktů je pro ně špatnou zprávou. A jestliže snížení daní a deregulace jsou kvůli vnitropolitickému rozložení sil v USA vlastně vyloučeny, nelze se divit, že žádný velký entuziasmus ohledně Trumpova vítězství nesdílí.

V případě, že se prezidentem stane Biden, avšak Kongres zůstane rozdělený, bude klíčovou proměnnou Bidenova schopnost naklonit si umírněné republikány. Biden by tak mohl prosadit dokonce i vyšší podnikové daně, vyšší daňové zatížení bohatých a zároveň vydatnější výdaje na školství a infrastrukturu. Zlepšily by se politické a ekonomické vztahy USA s EU.

Přitom ovšem vůči Číně se ve věcné rovině žádné zjemnění postoje nedá čekat ani v případě Bidenova vítězství. Z hlediska trhů není tato varianta zlá. Kvitují, že republikánský Senát by korigoval možné Bidenovy výstřelky, takže na přehnanou regulaci a přehnané navýšení daní by nejspíše nedošlo. Zároveň by se napravily obchodní vztahy s EU, což by alespoň částečně zmírnilo současné deglobalizační tendence.

PSALI JSME:
Biden, nebo Trump? Kdo bude pokračovat v obchodní válce s Čínou?

Přitom ovšem nelze vyloučit, že demokraté získají jak Bílý dům, tak celý Kongres. Demokraté v takovém případě budou moci nejsnáze prosadit svoji agendu, jako je zvýšená regulace či vyšší daně bohatým. Narostla by míra přerozdělovaní.

Trhy tedy tuto variantu tak úplně nevítají, neboť se obávají zejména excesů, k nimž by demokratické vítězství „na celé čáře“ alespoň v některých případech velmi pravděpodobně vedlo. Žádný velký entuziasmus tedy trhy nesdílí právě ani ohledně až příliš přesvědčivého demokratického listopadového vítězství. Všechny tyto scénáře ale svým významem blednou v porovnání se scénáři, které se týkají koronavirové pandemie a šancí na účinnou vakcínu proti této nákaze.

Jen s mírnou nadsázkou řečeno, pokud se v dohledné době podaří vyvinout a úspěšně testovat covidovou vakcínu, bude to pro trhy natolik pozitivní impuls, že na nějaký čas zapomenou na to, kdo Bílému domu vládne či vládnout bude, a zda je Kongres rozdělený, nebo ne. Také proto je dnešní reakce trhů na včerejší debatu Trump-Biden tak matná.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investoři, zbystřete! Pokud vyhraje Biden, připravte se na přechod na zelenou ekonomiku

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru