Trump se bojí dále stupňovat celní válčení, akcie v USA i v Evropě jsou na rekordu

Názor
Americké akcie pokořily nový historický rekord. Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších korporací v USA vystoupal tak vysoko, jako ještě nikdy v dějinách. Naposledy ukazatel dosáhl rekordu letos v červenci.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem burzovního optimismu v USA jsou signály, že Spojené státy a Čína se blíží částečné dohodě na podobě obchodní úmluvy, která by ukončila už více než půldruhého roku trvající celní válku. Akciím také svědčí to, že americká centrální banka minulý týden opět snížila základní úrokovou sazbu.

Optimismus navíc vládne nejen v USA, ale také v Evropě. Klíčový index evropských trhů, Stoxx Europe 600, dnes pokořil čtyřleté maximum. Vzhůru jej táhly zejména automobilky. Americký ministr obchodu Wilbur Ross se totiž nechal slyšet, že zavedení amerických cel na evropská auta možná nebude nutné. Americká administrativa má o těchto clech rozhodnout do poloviny tohoto měsíce. V polovině května totiž americký prezident Donald Trump své rozhodnutí ve věci cel na evropská auta o půl roku odložil.

Zdá se, že Trump pochopil, že celní válkou ztrácí obě její strany. Čína sice zatím ztrácí více, avšak zase si může mnohem větší ztrátu dovolit, protože jejímu vedení nezáleží tolik jako Trumpovi na obecné náladě ve společnosti. Trump chce být za rok touto dobou znovuzvolen, a pokud se ekonomice a burzám nebude dařit, ohrožuje to tento jeho cíl jako máloco jiného. Zjevně si uvědomil, že stupňováním celní války, případně zahájením celní války na další frontě, více voličů ztratí, než získá.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hrozí propuknutí transatlantické obchodní války. Evropské akcie zažily nejhorší den v roce

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru