
Spojené státy se i tak chtějí vypořádat s rekordní cenou vajec, plynoucí z vlastní „vaječné krize“, která v zemi zuří v důsledku rozsáhlého výskytu ptačí chřipky. Ta decimuje chovy drůbeže a nosnic a způsobuje znatelný pokles produkce vajec, jejichž nedostatek na trhu přiživuje inflaci v segmentu potravin.
Trump přitom ve své volební kampani vinil z inflace předchozí Bidenovu administrativu a sliboval, že výrazné cenové tlaky zkrotí.
Nizozemsko se tak připojí ke Kanadě a Litvě, což jsou země, které dle amerických úřadů splňují stejné standardy, jako ty uplatňované na domácí, americké producenty vajec.

Spojené státy plánují celkově navýšit dovoz vajec až o 100 milionů kusů v příštím jednom až dvou měsících. Jednají za tím účelem se třemi až čtyřmi zeměmi, jak dříve v tomto týdnu uvedla ministryně zemědělství USA Brooke Rollinsová.
O vývoz do USA se zajímají také jejich stěžejní evropští producenti a zpracovatelé, Francie a Německo. Pokud i oni by začali vyvážet do USA, zmenší se nabídka vajec na trhu EU, což by mohlo vést k růstu cen vajec i v Česku.
Průměrná cena vajec v Česku přitom už nyní atakuje hodnotu pěti korun za kus, takže je na poměry posledních patnácti let výrazně nadprůměrná (viz graf ČSÚ výše, pozn. aut.). Lze navíc očekávat růst poptávky po vejcích, a to z důvodu blížících se Velikonoc.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ať si škubne ne? Vajíčka by chtěl, ale na vše ostatní uvalí taková cla. Chápu že je jen pouhý obchodník, ale měl by začít trochu myslet.
Trhni si!! Starej se o svou Emeriku
To v Americe nemají slepice?