Trumpova obchodní válka už si vybírá daň i v českém turistickém ruchu. Počet hostů ze zahraničí klesá

Názor
Výsledky cestovního ruchu v ČR během letošního prvního čtvrtletí do značné části odráží vývoj domácí i světové ekonomiky. To plyne z obecného faktu, že intenzita cestovního ruchu s ekonomickým výkonem poměrně těsně souvisí. Čím lépe na tom lidé ekonomicky jsou, tím ochotněji utrácejí práce za cestování a turistiku, což jsou zpravidla výdaje zbytné.
Letos v prvním čtvrtletí se poprvé v historii v ČR ubytoval za dané období počet hostů převyšující čtyři miliony. Foto: Pixabay

Dlouhodobě pochopitelně hrají roli i další faktory, jak je technologický rozmach, relativní zlevňování mezinárodní přepravy, růst obecné životní úrovně obyvatelstva či globalizace a související intenzifikace obchodní výměny, ale také „výměny“ lidských zdrojů v podobě zahraničních stáží či pracovních nebo studijních pobytů.

Letos v prvním čtvrtletí se poprvé v historii v ČR ubytoval za dané období počet hostů převyšující čtyři miliony. Jinými slovy, v žádném jiném ze všech prvních čtvrtletí české historie nebyl počet hostů tak vysoký jako letos. Dlouhodobě vykazují ve čtvrtletním sledování nejvyšší návštěvnost kvartály druhý a zejména třetí, který pokrývá období prázdnin, tedy vrcholu letní turistické sezony.

Z uvedeného počtu čtyř milionu lidí pocházelo nepatrně více hostů ze zahraničí, a sice mírně přes dva miliony. Čechů se naopak ubytovaly necelé dva miliony. Rozdílná je však meziroční dynamika. Zatímco zahraničních hostů v porovnání se stejným obdobím loňska ubylo, o 0,2 procenta, Čechů poměrně výrazně přibylo, a to 3,8 procenta.

PSALI JSME:
Počet zahraničních hostů vloni poprvé v historii překonal počet obyvatel České republiky

To souvisí s dobrou ekonomickou situací Čechů, zejména pak s nejrychlejším růstem reálných mezd od počátku tisíciletí. Češi neváhají ve zvýšené míře utrácet právě za rekreaci, neboť zatím nepociťují takovou obavu ze zhoršování vlastní finanční situace, aby své zbytné výdaje omezovaly. Tato obava ovšem zintenzivní během letošního roku, pročež letos, nejpozději příští rok lze očekávat výrazné zmírnění dynamiky cestovního ruchu v ČR, případně dokonce jeho stagnaci.

Bude to ovšem stagnace po řadě let růstu, vždyť k poslednímu meziročnímu poklesu došlo při sledování pouze prvních čtvrtletí v roce 2014. Letošní pokles počtu ubytovaných zahraničních hostů, byť mírný, představuje první známku této očekávané nadcházející stagnace. Nadále pokračuje citelný pokles hostů z Ruska, který už v roce 2014 „nastartovala“ tehdejší krize rublu, propad cen ropy a sankce namířené proti zemi ze strany západních zemí.

Letos v prvním čtvrtletí došlo k poklesu počtu hostů z Německa nebo z Itálie, což částečně souvisí s tím, že Německo se ocitlo na přelomu roku na pokraji ekonomické recese, zatímco Itálie do ní zabředla. Při dalšího zhoršení mezinárodních ekonomických podmínek, zejména při dalším vyhrocení obchodní války, lze předpokládat nepříznivý dopad na silně exportně orientované ekonomiky typu Německa či Česka a také pochopitelně na turistický ruch těchto zemí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Turistů z ciziny přibývá, utrácejí i více peněz,“ říká šéfka CzechTourism Palatková

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Turistický ruch v ČR trpí. A bude mnohem hůře

Turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí vrátil o pět let nazpět. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je nejméně od prvního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru