Trumpův projev v Davosu pomohl koruně k dalšímu zpevnění

Názor
Koruna dnes posiluje jak vůči euru, tak dolaru. Vůči jednotné evropské měně zpevňuje do blízkosti svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013. Dnes se opět dostala pod úroveň 25,10, když se prodávala i za 25,07. Pod úrovní 25 korun za euro se ocitla naposledy v říjnu 2012. Nyní je prolomení této hranice velmi blízko a rozhodně jej nelze vyloučit, byť sázet na trvalejší setrvání kursu pod touto hranicí už je mnohem odvážnější.
Koruna dnes posiluje jak vůči euru, tak dolaru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koruně dnes k posílení pomohl projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, jejž pronesl na úvod Světového ekonomického fóra v Davosu. Trump šetřil svojí obvyklou kritikou kdekoho a kdečeho. Snažil se ladit pozitivní strunu a dát světu určitou příznivou perspektivu, částečně aby odvrátil pozornost od vnitropolitické situace v USA. V americkém Senátu totiž dnes začíná ústavní slyšení k žalobě namířené proti Trumpovi, která může vyústit v jeho sesazení. Trhy jsou nicméně přesvědčeny, že k sesazení nedojde, jelikož prezidenta převážně republikánský Senát „podrží“.

Trumpovo vystoupení v Davosu ale i tak lze číst jako snahu své vlastní pozitivní PR. Trump se pochlubil ekonomickými úspěchy své administrativy. A ačkoli kritizoval americkou centrální banku, kvůli příliš vysokým sazbám, a také Evropskou centrální banku – pro změnu kvůli negativním úrokovým sazbám – vyhnul se přímo konfrontaci s Evropskou unií.

Místo toho deklaroval, že s čínským protějškem Si Ťin-pchingem „se milují“ a že další kolo jednání ohledně obchodní úmluvy USA a Číny začne co nevidět. Přihlásil se k iniciativě vysazení jednoho bilionu stromů do konce desetiletí.

Jak se index ZEW očekávání růstu německé ekonomiky vyvíjel v posledních pěti letech

To si trh vykládá tak, že Trump má zájem o dialog s dalšími zeměmi dokonce i v otázce environmentální, kde se postoje USA a většiny dalších vyspělých zemí poslední dobou spíše stále zřetelněji rozcházejí.

Trump se také zdržel kritiky svých evropských spojenců z NATO; dnes nezaznělo nic o tom, že by na vojenské účely a obranu nedávaly dost peněz. Evropské země tentokrát zůstaly ušetřeny i kritiky jejich neochoty zcela zakázat čínské společnosti Huawei účast ve výběrovém šetření na dodavatele pro sítě 5G. Americký prezident si je „nepodal“ ani kvůli stále poměrně smířlivému postoji k Íránu.

Optimismus se dá dnes krájet nejen v Davosu, ale přichází i z Německa. Bedlivě sledovaný index institutu ZEW, který zachycuje očekávaní stran hospodářského růstu nejsilnější evropské ekonomiky, se podle dnešních údajů dostal v lednu na svoji nejvyšší úroveň od července 2015 (viz graf), když výrazně překonal předpoklad trhu. Je to dosud jeden z nejvýraznějších dokladů toho, že německá ekonomika se stabilizuje.

To je příznivou zprávou pro českou ekonomiku – a tedy i korunu, jelikož to znamená, že se stabilizuje nejdůležitější obchodní partner Česka, a to dříve, než jeho propad stačil na českou ekonomiku jakkoli citelněji dolehnout.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump letošní Davos vynechává, bude mu ale hodně pískat v uších

×
  1. Pokud koruna posiluje,potom by měl zlevnit benzín a nafta. Vždy tomu tak bylo. Poslední dobou je všechno nějak jinak.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru