Tržby rostou. Obchodníci zdražují

Zhoršování ekonomického počasí může odrazovat spotřebitele od realizace nákupů drahého zboží dlouhodobé spotřeby. Tento vývoj byl již zaznamenán na propadu prodejů nových osobních automobilů. Vyšší tržby z maloobchodu odráží rostoucí životní úroveň Čechů, kterým v posledních letech výrazně vzrostly příjmy. Část navýšených příjmů však lidé reálně ztrácí kvůli inflaci.
Postupně se proměňuje spotřební chování lidí, kdy se stále více zboží nakupuje přes internet a zásilkovou službu. Foto: Depositphotos.com

Růst mezd navyšuje poptávku po zboží. Rostoucí ceny zboží v kombinaci s rostoucí poptávkou vedou k navyšování tržeb maloobchodníků. V červenci 2019 byl zaznamenán meziroční růst maloobchodních tržeb po očištění o 4,6 procenta, bez očištění dokonce o 7,0 procenta. Tržby rostou především u nepotravinářského zboží, kde byl zaznamenán růst o 7,0 procenta.

V červenci letošního roku došlo k meziročnímu růstu tržeb u pohonných hmot o 1,1 procenta. Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně snížily o 2,2 procenta. Kvůli zhoršování ekonomického klimatu se u drahých položek dlouhodobé spotřeby může začít projevovat odkládání spotřeby do budoucna. Tento vývoj byl již zaznamenán u prodejů automobilů, nicméně souhrnné tržby z maloobchodu prozatím hovoří zcela odlišným jazykem.

Postupně se proměňuje spotřební chování lidí, kdy se stále více zboží nakupuje přes internet a zásilkovou službu. Takovýto způsob nakupování umožňuje zákazníkům jednoduše srovnávat ceny mezi jednotlivými obchody. Nakupovat lze z pohodlí domova a bez front v obchodech. Lidé si však musí počkat na doručení zboží, které si předem nemohou vyzkoušet. Koncová cena produktů zakoupených na internetu rovněž bývá navýšena o náklady na dopravu. V důsledku všech těchto výhod a nevýhod došlo v červenci 2019 k meziročnímu navýšení tržeb za prodej zboží přes internet a zásilkovou službu o 21,7 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena