
Oproti srpnu 2019 byly totiž tržby ve službách stále o zhruba pět procent nižší. Z meziročního úhlu pohledu sice tržby letos v srpnu rostly o výrazných 6,7 procenta, což však souviselo s nízkou srovnávací základnou roku 2020.
Meziměsíční pokles v srpnu zaznamenala všechna sledovaná odvětví. Nejvíce se tržby snížily v odvětví dopravy a skladování a v oblasti ubytování a stravování, a to v obou případech o 2,8 procenta meziměsíčně.
Zatímco v dopravě a skladování byly tržby oproti srpnu 2019 nižší pouze o dvě procenta, odvětví ubytování a stravování zaostávalo oproti předkrizovému období o celých 30 procent, a zůstává tak i nadále jedním z nejvíce zasažených sektorů ekonomiky.
Silnou ránu pandemie uštědřila také administrativním a podpůrným činnostem, především pak podoblast cestovních kanceláří a agentur, kde oproti srpnu 2019 byly tržby nižší dokonce o 65 procent. V oblasti ICT tržby klesly meziměsíčně o procento, oproti srpnu 2019 však byly vyšší o pět procent. Toto odvětví služeb je jediné, které se aktuálně nachází nad úrovní roku 2019.
Po včerejších špatných číslech z průmyslu, která byla zveřejněna jen krátce předtím, než největší český výrobce aut Škoda Auto oznámil další přerušení výroby, to však indikuje, že výkon ekonomiky nebyl ve třetím čtvrtletí zřejmě tak silný, jak se původně čekalo.
Srpnová data z oblasti služeb nejsou úplně dobrým signálem, i když jde zatím pouze o jeden jediný měsíc. Až další měsíce ukážou, zda šlo v terciálním sektoru pouze o jednorázové škobrtnutí, či zdali se v předchozích měsících probíhající oživení zastavilo.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)