Výrobní aktivita v Česku brzdí

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v září klesl na hodnotu 58 bodů z předchozích 61 bodů, což bylo velmi blízko očekávání analytiků a stále nad padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce. Index PMI tak klesl podobně jako v eurozóně či v Německu a z hlediska úrovně se nachází mírně pod nimi.
Výrobní aktivita v Česku brzdí. Údaje o vývoji průmyslu za srpen a pravděpodobně i za září budou slabé. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpráva uvádí, že došlo k výraznému zvýšení objemu výroby i zakázek, ačkoliv toto tempo růstu zpomalilo. Nedostatky v dodavatelském řetězci vedou naopak k poklesu obchodní důvěry na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců.

Růst zakázek stále vede k přijímání nových zaměstnanců. Firmy stále registrují růst cen vstupů i výstupů nicméně tempo zdražování se údajně snižuje. To ostatně zmiňovala i zpráva za srpen, takže by nemuselo jít o jednorázový výkyv.

Předstihové indikátory tak stále ukazují růst výroby, ale ta je pořád silně omezena zpožděnými dodávkami komponent a materiálů.

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Údaje o vývoji průmyslu za srpen a pravděpodobně i za září budou slabé.

Za celý letošní rok 2021 odhadujeme růst průmyslové výroby o 10,8 procenta. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila.

Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný i růst průmyslu blízko 20 procent. V roce 2022 počítáme se slábnutím potíží s dodávkami komponent a růst průmyslové výroby by tak mohl pokračovat stále relativně rychlým celoročním růstem poblíž sedmi procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny v českém průmyslu rostou nejrychleji od roku 1993

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Dnes zveřejněný v pořadí třetí a zároveň konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí pouze potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o jedno procento po předchozím poklesu o …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB