Automobilky v srpnu stáhly průmysl do záporu

Názor
Průmyslová produkce v ČR v srpnu po očištění o sezónní vlivy oproti červenci klesla o 3,2 procenta. To bylo plně v souladu s naším odhadem. Nicméně v časové řadě došlo ke změnám v meziročním srovnání. Průmysl tak rostl o pouhých 1,4 procenta, zatímco my jsme počítali s růstem kolem čtyř procent.
Největší brzdou průmyslu v srpnu byly automobilky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Tržní očekávání bylo v průměru lehce nad pěti procenty, nicméně rozptyl odhadů byl velmi vysoký od 1,9 procenta do 8,5 procenta, což napovídá o vysoké nejistotě vývoje průmyslové produkce. Současně lze také říci, že průmyslová výroba v srpnu byla pod všemi odhady.

Srpnovému výsledku navíc pomohla meziroční kalendářní výhoda v podobě jednoho pracovního dne navíc. Po standardním očištění o tento efekt odhaduje statistický úřad pro meziroční srovnání dokonce záporných 1,4 procenta.

Není překvapením, že největší brzdou průmyslu v srpnu byly automobilky. Těm chybí důležité komponenty, a buď tedy hromadí nedodělaná auta, nebo odstavují provozy a lidé čerpají dovolenou. Meziroční pokles výroby zde v srpnu činil masivních 28,4 procenta, což představuje záporný příspěvek k celkovému průmyslu ve výši 5,1 procenta.

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v Česku brzdí

Průmysl byl dále tažen dolů odvětvím zpracování dřeva. Naopak potěšil meziroční růst produkce strojů a zařízení o 11,3 procenta, kovodělných výrobků a kovových konstrukcí o šest procent a výroba elektrických zařízení o 7,1 procenta. Tržby z průmyslové činnosti rostly meziročně o 5,4 procenta, za čímž ovšem do značné míry stojí navyšování cen.

Z vývoje průmyslové výroby v letních měsících není dobré činit velké závěry. Nicméně firmy se stále potýkají s nedostatkem materiálů a komponent. I pro další měsíce je na místě očekávat rozkolísaný vývoj průmyslové výroby a v průměru spíše pomalý růst.

Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 10,8 procenta. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný růst průmyslu blízko dvaceti procentům.

PSALI JSME:
Příští rok by růst české ekonomiky mohl zrychlit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB