Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Názor
Turecká lira se ve čtvrtek propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Včera odpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru.
Turecká lira letos oslabuje vůči koruně o více než třicet procent, vůči americkému dolaru pak v podobném rozsahu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oslabování liry je příznivou zprávou pro české turisty v Turecku. Zatímco třeba v létě roku 2016 platili za pivo v Turecku průměrně v přepočtu zhruba 50 korun, nyní pivo vyjde na necelých 30 korun. Výpočet vychází z říjnové průměrné ceny piva v Turecku, jak ji zachycuje tamní statistický úřad, a ze včerejšího kursu koruny k liře podle agentury Bloomberg.

Oslabování turecké měny odráží snížení základní úrokové sazby v Turecku, k němuž se tamní centrální banka uchýlila včera třetí měsíc v řadě. Banka tak činí přesto, že říjnová inflace vykázala úroveň bezmála dvacet procent.

Sražení sazby je výsledkem stupňující se kampaně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten zastává svéráznou teorii, že vysoké úrokové sazby zrychlují inflaci, která je v příkrém rozporu s běžným učebnicovým výkladem vztahu inflace a úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Turecký prezident se chová jako ekonomický analfabet

Turecká centrální banka ve čtvrtek – zjevně pod silným prezidentovým tlakem – rozhodla o snížení základní sazby o jeden procentní bod na úroveň patnácti procent.

Erdogan přitom v předvečer tohoto kroku centrální banky slíbil, že zintenzivní své snažení o dosažení nižších úrokových sazeb. V předešlých dvou měsících turecká centrální banka redukovala základní sazbu dohromady o tři procentní body.

Lira letos v důsledku výše uvedeného aktuálně oslabuje vůči koruně o více než třicet procent, vůči americkému dolaru pak v podobném rozsahu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Katastrofická politika turecké centrální banky

Zavřít reklamu ×
  1. Jsou to kecy,pivo koupíte v Antalya za 4 i 5 euro,laciný tam jsou cigarety,benzín a nafta,jinak je to stejný.Byl jsem tam na konci září,nevěřte všemu ,co píší.Zdar Míra.

    • Já jsem v říjnu v Istanbulu platila necelých 30.Všechno mega levné, bavím se o nakupování na Laleli a Šahinleru.

  2. pivo za pět euro,někde čtyři,laciný jsou jen cigarety a benzín a nafta asi 20Kc,nevěřte všemu,co píší.Zari v Antalya.

  3. No já byla minulý měsíc Istanbul a levno všude a všechno a to byla lira 3,30 Kč .Alkohol nepiju nekouřím takže to mi je šumák.Nikde roušky žádná buzerace.Po dlouhé době jsem se ciltila svobodná bohužel v muslimské zemi.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ještě bude muset úrokové sazby zvýšit

Před pár týdny jsem se ve svém příspěvku věnoval tomu, že diskuse ohledně příčin inflace, zda je poptávková či nabídková, respektive dovezená, je již dnes do značné míry irelevantní. Inflační očekávání se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB