
Lira se ovšem dále propadá i po jmenování nové šéfky centrální banky. Jde o důsledek zásahu ministra financí Mehmeta Simseka, který je zřejmě tím, kdo Erdogana přesvědčil jak ke skoncování s „erdoganomikou“, tak ke jmenování Hafize Gaye Erkanové do čela centrální banky. Ukončení „erdoganomiky“ totiž nemůže proběhnout ze dne na den a bez dopadu.
Ministerstvo financí pod Simsekovým vedením nařídilo centrální bance, aby „ubrala plynu“ z intervencí na podporu liry. To je tedy teprve začátek konce „erdoganomiky“. Turecká centrální banka totiž intervenuje za silnější liru skrze její nákupy v podání státních bank, na které dohlíží.
Jestliže nyní intervence na Simsekův pokyn slábne, znamená to, že Turecko prodává méně amerických dolarů ze svých devizových rezerv, aby tak liru stahovalo z trhu. Ta si tudíž musí do značné míry „poradit“ bez této podpory. A slábne. A slábnout bude i dále.
Odstranění podpory je tedy nutně bolestivým prvním krokem k odstranění „erdoganomiky“. Takže i když jeho důsledkem lira dále slábne – v pátek ráno na historické minimum i vůči české koruně (1 lira padá jen na 0,924 koruny, přičemž na počátku Erdoganova prezidentování roku 2014 stála lira i přes 10,50 Kč, pozn. aut.) –, trhy důvod tohoto slábnutí vnímají pozitivně.
Protože zkrátka intervenci nešlo provádět donekonečna. Protože ani zásoby dolarů v tureckých státních sejfech nejsou bezedné. Což zřejmě tedy konečně došlo i samotnému Erdoganovi.
Nová šéfka centrální banky má – podobně jako o minulém víkendu jmenovaný ministr financí Simsek – za sebou působení ve vysokých patrech amerického finančnictví. Pracovala v Goldman Sachs, a dokonce se dělila o nejvyšší ředitelský post v bance First Republic, jež zkolabovala letos v květnu. To už v ní ale nově nastupující šéfka turecké centrální banky déle než rok nepracovala.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com