Tureckou centrální banku vede poprvé v historii žena. Erdogan ji jmenoval, aby skoncovala s „erdoganomikou“

Názor
Tureckou centrální banku vede poprvé v historii žena, Hafize Gaye Erkanová. Trhy sází na to, že má za úkol skoncovat s „erdoganomikou“. Zřejmě už i samotného Erdogana se totiž podařilo přesvědčit, že cestou pekelnou je jeho boj s pádivou inflací prostřednictvím nastavování nizoučkých úroků, jen zčásti kompenzovaného velmi drahými intervencemi na posílení liry. Zbavil se tak dosavadního šéfa centrální banky, jenž mu na cestě do pekel šel velmi loajálně na ruku.
Tureckou centrální banku vede poprvé v historii žena. Prezident Erdogan ji jmenoval, aby skoncovala s jeho „erdoganomikou“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lira se ovšem dále propadá i po jmenování nové šéfky centrální banky. Jde o důsledek zásahu ministra financí Mehmeta Simseka, který je zřejmě tím, kdo Erdogana přesvědčil jak ke skoncování s „erdoganomikou“, tak ke jmenování Hafize Gaye Erkanové do čela centrální banky. Ukončení „erdoganomiky“ totiž nemůže proběhnout ze dne na den a bez dopadu.

Ministerstvo financí pod Simsekovým vedením nařídilo centrální bance, aby „ubrala plynu“ z intervencí na podporu liry. To je tedy teprve začátek konce „erdoganomiky“. Turecká centrální banka totiž intervenuje za silnější liru skrze její nákupy v podání státních bank, na které dohlíží.

Jestliže nyní intervence na Simsekův pokyn slábne, znamená to, že Turecko prodává méně amerických dolarů ze svých devizových rezerv, aby tak liru stahovalo z trhu. Ta si tudíž musí do značné míry „poradit“ bez této podpory. A slábne. A slábnout bude i dále.

PSALI JSME:
Turecká lira dramaticky padá, už stojí méně než jednu korunu

Odstranění podpory je tedy nutně bolestivým prvním krokem k odstranění „erdoganomiky“. Takže i když jeho důsledkem lira dále slábne – v pátek ráno na historické minimum i vůči české koruně (1 lira padá jen na 0,924 koruny, přičemž na počátku Erdoganova prezidentování roku 2014 stála lira i přes 10,50 Kč, pozn. aut.) –, trhy důvod tohoto slábnutí vnímají pozitivně.

Protože zkrátka intervenci nešlo provádět donekonečna. Protože ani zásoby dolarů v tureckých státních sejfech nejsou bezedné. Což zřejmě tedy konečně došlo i samotnému Erdoganovi.

Nová šéfka centrální banky má – podobně jako o minulém víkendu jmenovaný ministr financí Simsek – za sebou působení ve vysokých patrech amerického finančnictví. Pracovala v Goldman Sachs, a dokonce se dělila o nejvyšší ředitelský post v bance First Republic, jež zkolabovala letos v květnu. To už v ní ale nově nastupující šéfka turecké centrální banky déle než rok nepracovala.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův nečekaný úspěch

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB