Turistický ruch v ČR trpí. A bude mnohem hůře

Turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí vrátil o pět let nazpět. V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je nejméně od prvního čtvrtletí roku 2015.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situaci přitom ještě částečně zachránil turismus obyvatel ČR, kterých se letos v prvním čtvrtletí ubytovalo 1,62 milionu. Cizinců se totiž ubytovalo jen 1,48 milionu, což je nejméně dokonce od prvního čtvrtletí 2014. Největší úbytek hostů tak v meziročním sledování zaznamenaly ty regiony České republiky, které jsou zvláště vyhledávané právě zahraničními návštěvníky, jako je Jihočeský kraj a zejména Český Krumlov, jižní Morava a Praha.

První čtvrtletí bývají každoročně nejslabší částí roku, co se počtu ubytovaných hostů týče. Letos však je třeba počítat ve druhém čtvrtletí s ještě horšími čísly. Letos v lednu a v únoru totiž ještě ubytování vykazovalo kladné meziroční přírůstky.

K propadu došlo až během měsíce března, kdy kvůli opatřením pro boj s koronavirem klesl počet ubytovaných o takřka 67 procent. V měsících dubnu a květnu lze očekávat ještě výraznější než „jen“ tento přibližně dvoutřetinový propad a červen, i kdyby už turismus v ČR výrazně oživil, situaci nezachrání, takže druhé čtvrtletí dopadne notně hůře než čtvrtletí první.

PSALI JSME:
Číňané přestávají cestovat do České republiky

Zatímco loni v prvním čtvrtletí se v ČR ubytovalo takřka 91 tisíc Číňanů, letos to bylo jen lehce přes 36 tisíc. Návštěvníků z Jižní Koreje meziročně ubylo ze zhruba 86 tisíc na přibližně 39 tisíc. Pochopitelně, došlo k zásadnímu úbytku zahraničních hostů prakticky z jakékoli země. Protože však ubylo zvláště výrazně těch asijských, třeba právě z Číny a Koreje, narostl průměrný počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních v ČR, a to na 2,9 noci.

To je ve čtvrtletním sledování nejvíce od třetího čtvrtletí 2016. Hosté ze zemí typu Číny nebo Koreje totiž ČR navštěvují jen na poměrně velice krátkou dobu, takzvaně „na skok“. I kvůli jejich značnému úbytku vystoupal počet průměrných nocí strávených v ubytovacích zařízeních v ČR v měsíčním sledování letos v březnu na 3,4 noci, což je nejvyšší údaj minimálně od začátku roku 2012.

V druhém čtvrtletí je třeba počítat s historickým propadem turistického ruchu, který nesnese srovnání s ničím, co v ČR v oblasti turistického ruchu nastalo od vzniku samostatné republiky v roce 1993.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poprvé v historii se loni v Česku ubytoval větší počet cizinců, než kolik má ČR obyvatel

×
  1. A co by tu kdo také pohledával ? Všude bordel,zlodějna,podvody,hlavně od bývalých a současných komunistů,co se přelakovali na OSVČ ! A ještě budou držkovat,že tomu tak není !!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru